Temettü Bültenleri

9 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

October 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
9 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Delta Air Lines (DAL)

Göklerden selamlar! Haftalık temettü bültenimize bu hafta havayolu sektörünün önemli isimlerinden biri olan Delta Air Lines (DAL) ile başlamak istedik. Yıllık 1,08% temettü verimine sahip Delta Air Lines (DAL), yolcu ve kargo için tarifeli hava taşımacılığı hizmeti veren bir havayolu şirketidir. Şirket; havayolu ve rafineri segmentlerinde faaliyet gösteriyor. Havayolu segmentiyle yolcu ve kargo için tarifeli hava taşımacılığı hizmeti veriyor. Rafineri segmenti ise jet yakıtı ve diğer ürünlerden oluşuyor.

9 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Oracle (ORCL)

Listemizin ikinci sırasında, aynı zamanda Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olarak anılan Oracle (ORCL) yer alıyor! Yıllık 1,26% temettü verimine sahip Oracle (ORCL); veritabanı, uygulama geliştirme araçları, uygulama sunucusu ve iş uygulamaları alanlarında yazılım çözümleri sunuyor. Şirket, 120 binden fazla çalışanı ile 145 ülkede faaliyet gösteriyor.

9 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

AbbVie (ABBV)

Biraz da sağlık konuşalım değil mi? 2013 yılında kurulmuş bir Amerikan biyofarmasötik şirketi AbbVie (ABBV) da bu hafta temettü veren şirketler arasında. Yıllık 3,95% temettü verimiyle dikkat çeken AbbVie (ABBV), farmasötik ürünlerin geliştirilmesi ve satışı alanında faaliyet gösteren, araştırmaya dayalı bir biyofarmasötik şirketidir. Şirket ayrıca; kan kanserleri, viroloji, hepatit C virüsü ve HIV gibi onkoloji hastalıkların, Parkinson, metabolik gibi nörolojik bozukluklar gibi durumların tedavisine odaklanır.

9 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Abbott Laboratories (ABT)

O zaman bu haftaki bültenimizi de bir başka sağlık şirketi, yani Abbott Laboratories (ABT) ile sonlandıralım. Şirket, yıllık 2,05% temettü verimine sahip. Sağlık bakım ürünlerinin geliştirilmesi, üretimi ve satışını yapan şirketin faaliyetleri arasında; yerleşik farmasötik ürünler, beslenme ürünleri, teşhis ürünleri ve tıbbi cihazlar yer alıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

9 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

9 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı