Temettü Bültenleri

8 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

April 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
8 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Darden Restaurants (DRI)

Bu haftanın temettü listesinin ilk sırasında lezzetleriyle büyüleyen Darden Restaurants (DRI) yer alıyor. Yıllık 3,35% temettü verimine sahip şirket; yan kuruluşları aracılığıyla ABD ve Kanada’da hizmet veren bir restoran şirketidir. Şirketin yan kuruluşları arasında; Olive Garden, LongHorn Steakhouse, Cheddar’s Scratch Kitchen ve Fine Dining markaları bulunuyor ve toplam 1.834 restoran işletiyor. Merkezi Florida’da bulunan şirketin yaklaşık 155 bin çalışanı var.

8 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Oracle (ORCL)

Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olarak nitelendirilen Oracle (ORCL) da listemizde yer alan bir başka isim oldu! Yıllık 1,28% temettü verimi olan Oracle; veritabanı, uygulama geliştirme araçları, uygulama sunucusu ve iş uygulamaları alanlarında yazılım çözümleri sunuyor.

8 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Verizon (VZ) 

Yıllık 6,32% gibi büyük bir temettü verimine sahip Verizon (VZ) şirketi, tüketicilere, işletmelere ve devlet kurumlarına iletişim, teknoloji ve eğlence ürünleri sağlayan dünya çapında bir şirkettir. Şirketin faaliyetleri arasında; tüketicilere faturalı ve ön ödemeli iletişim hizmeti, dizüstü bilgisayar ve tabletlerde internet erişimi, kablosuz iletişim ekipmanları ve güvenlik hizmeti bulunuyor.

8 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

AbbVie (ABBV)

Bu haftanın popüler temettü listesinin son sırasında Abbott Laboratories’in yan kuruluşu olarak kurulan ilaç şirketi AbbVie (ABBV) yer alıyor. 2013 yılında kurulduğu günden itibaren dağıttığı temettü miktarını artıran ilaç devi, yıllık 3,65% temettü verimi ile temettü yatırımcılarının dikkatini çekmeye devam ediyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

8 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

8 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı