Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

8 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

May 8, 2023 • 4 dakika okuma süresi
8 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Starbucks (SBUX) 

80’den fazla ülkede 36 bine yakın mağazasıyla dünyanın en çok bilinen kahve zinciri Starbucks (SBUX) bu hafta temettü dağıtan şirketler arasında. İçecek devi, yatırımcılarına yıllık 2,02% temettü verimi sunuyor. Starbucks’ın iş modelinde toplam gelirin çoğunluğunu şirket tarafından işletilen mağazalardaki satışlar ve lisans gelirleri oluşturuyor. Öte yandan ABD ve Kanada’da içecek alışverişlerinin 41%’i mobil Starbucks Card ile yapılırken bu durum şirketin, yaklaşık 1,2 milyar dolar müşteri fonu bulundurmasını sağlıyor.

8 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Koninklijke Philips (PHG)

Koninklijke Philips (PHG); teşhis, tedavi, bakım ve kişisel sağlık gibi farklı alanlarda hizmet veren bir sağlık şirketidir. Şirketin gelirlerinin 48%’i görüntüleme ve ultrason cihazlarını kapsayan teşhis ve tedavi segmentinden geliyor. PHG’nin yıllık 4,31% temettü verimi bulunurken, uyku ve solunum cihazlarını kapsayan bakım segmenti gelirlerin 27%’sini oluşturuyor. Philips’in geri kalan toplam gelirini elektronik diş fırçaları, erkek ve kadın bakım ürünlerinden oluşan kişisel bakım segmenti kapsıyor.

8 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Pfizer (PFE)

Covid-19 aşılarını saymazsak yıllık ortalama 50 milyar dolara yakın satışla en bilinen ilaç şirketlerinden biri olan Pfizer (PFE), 4,26% yıllık temettü oranıyla göze çarpıyor. İlaç sektöründe yıllardır en üstlerde yer alan şirketin geliştirdiği ilaçlar bugün sağlığın her alanında karşımıza çıkıyor. Pfizer’ın gelirlerinin 50%’sini yurt dışı satışları oluştururken, burada gelişmekte olan ülkeler bir adım öne çıkıyor.

8 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

BP (BP)

British Petroleum (BP) en büyük özel enerji şirketlerinden biridir ve dünyanın en büyük altı enerji şirketi arasındadır. Şirket petrol ve doğal gazın üretimini, rafinerisini ve satışını yapmaktadır. BP’nin petrol rafinerileri, günlük 1,9 milyon varillik petrol üretim kapasitesine sahip. Enerji devi, çeyreksel bazda temettü dağıtırken, yatırımcılarına 4,27%’lik bir yıllık temettü verimi sunuyor. BP geçtiğimiz hafta açıkladığı bilançosunda, analistlerin hisse başı kâr tahminlerini aşmayı başarırken, toplam gelirde beklentilerin altında kaldı.

8 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

8 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı