Bültenler

75 Baz Puan Neredeyse Kesin!

September 9, 2022 • 6 dakika okuma süresi
75 Baz Puan Neredeyse Kesin!

Borsa ve Beklentiler

Olağan Şüpheliler: Avrupa Merkez Bankasının 75 baz puanlık faiz artırımı, düşük gelen haftalık işsizlik verisi ve Powell’ın yaptığı konuşmada “her zamanki” faiz hikayesini tekrarlaması, borsaların omuzlarındaki yükü ağırlaştırarak hisseleri dibe çekti. 

Her Şey Fiyatlandı mı? Öte yandan kapanışa doğru hisserlerde gözlemlenen yükseliş, üst üste gelen kötü haberlerin ve faiz artırımlarına ilişkin endişelerin şimdiden fiyatlandığının bir işareti olarak yorumlandı.

75 Baz Puan Neredeyse Kesin: FED üyelerinden üst üste gelen sert açıklamalar faiz artırımlarında ne kadar kararlı olduklarını gösterirken, 21 eylül toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımı ihtimali de 84%’e yükseldi. Artık akıllardaki soru; 75 puan neredeyse kesinlik kazanmışken, acaba hisseler bunu fiyatladı mı? Yoksa daha dibe doğru yol var mı?

75 Baz Puan Neredeyse Kesin!

Spot Işığı Kimlerde? Kapanışa doğru gelen yükseliş dalgası borsanın geneline vursa da, teknoloji devleri bu yükselişten pekte nasibini alamadı. Dünün en çok yükselen sektörü nükleer enerji olurken, sağlık ve yenilenebilir enerji hemen arkasından geldi.

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan güzel hisseler de hiç az değil. 

Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin.

75 Baz Puan Neredeyse Kesin!

Korku: Haftanın son gününde özellikle de Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Powell’ın  açıklamaları sonrası yatırımcı duygusu “Korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

75 Baz Puan Neredeyse Kesin!
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

DocuSign (DOCU): DocuSign hisseleri, beklenenden daha iyi ikinci çeyrek sonuç bildirmesi ve geleceğe yönelik daha fazla büyüme öngörüsü bulunmasıyla perşembe günü mesai sonrası işlemlerde neredeyse 18% yükseldi. Kaynak

 • Şirket ikinci çeyrekte 622,2 milyon dolar gelir üzerinden hisse başına 0,44 dolar kâr bildirdi.
 • DocuSign’ın en büyük satış kaynağı olan aboneliklerden elde edilen gelir, bir yıl öncesine göre 23% artarak 605,2 milyon dolara ulaştı. Şirket ayrıca geçen yılın ikinci çeyreğine göre 9% artışla 647,7 milyon dolarlık fatura bildirdi.

T-Mobile (TMUS):  Kablosuz iletişim operatörü T-Mobile, gelecek yıl eylül ayına kadar sürecek 14 milyar dolarlık hisse geri alım programını duyurdu. Kaynak

 • Hisse senedi, yılbaşından bu yana 25,57% yükselişle rakipleri AT&T (T) ve Verizon’un (VZ) yılbaşından bu yana sırasıyla 10,32% ve 20,65%’lik düşüşüne  kıyasla iyi performans gösterdi.
 • Analistler, rakip Sprint Corp’un satın alınmasıyla ilgili maliyetlerin azalması ve daha fazla müşterinin telekom firmasının 5G ağlarına rekabetçi fiyatlarla kaydolması nedeniyle T-Mobile’ın serbest nakit akışının önümüzdeki yıllarda büyümeye hazır olduğunu söyledi.

Shopify (SHOP): Shopify, perşembe günü yeni bir finanstan sorumlu yetkili (CFO) ve operasyondan sorumlu yetkiliyi (COO) göreve getirdiğini duyurdu. Kaynak

 • Bu yazın başlarında Shopify, zorlu bir makroekonomik ortamda işgücünün yaklaşık 10%’unu azaltmayı planladığını söyledi. Ardından, Kanadalı e-ticaret şirketi ikinci çeyreği için beklenenden daha büyük bir kayıp bildirdi ve üçüncü çeyrekte kayıpların artacağını da belirtti.
 • Perşembe günü Shopify, Jeff Hoffmeister’ın bir sonraki CFO’su olacağını açıkladı. Hoffmeister, şirketin 27 Ekim’deki 2022 üçüncü çeyrek kazanç duyurusunun ardından görevinden ayrılan Amy Shapero’nun yerini alacak. Hoffmeister, daha Morgan Stanley’de Teknoloji Yatırım Bankacılığı grubunda çalışıyordu.
 • Üründen Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaz Nejatian ise hemen geçerli olmak üzere COO olarak terfi etti. Nejatian, görevinden emekli olan ve 2023’ün başında Shopify’ın yönetim kuruluna katılması beklenen Toby Shannan’ın yerini alıyor.

United Airlines (UAL): United Airlines, yeni elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) teknolojisine olan ikinci büyük yatırımını duyurdu. Archer Aviation ile yaptığı son 100 elektrikli uçak satın alma anlaşmasının ardından havayolu, Eve Air Mobility’ye 15 milyon dolar yatırım yaptı. Kaynak

 • Havayolu, Eve Air Mobility girişiminden 200 adet dört kişilik elektrikli uçak satın almayı ve NYSE listesindeki şirkete 15 milyon dolar yatırım yapmayı kabul etti. Haber, şirketin bu alandaki yatırımlarını çeşitlendirdiğini de gösteriyor. 

Emtia ve Doğal Kaynaklar

75 Baz Puan Neredeyse Kesin!

Altın: Altın nihayet son dört haftada ilk kez haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Altın fiyatlarındaki yükselişin oldukça sürpriz olduğunu söyleyebiliriz. Fakat geçtiğimiz gün hem Avrupa Merkez Bankasından 75 baz puanlık bir faiz artışı gelmesi hem de Powell ve Lagarde’ın konuşmaları, agresif faiz artışlarının devamına işaret ediyordu. Normal şartlarda faizlerin artması faizsiz getirisi olan altın üstünde olumsuz bir etki yaratacakken uzun süredir yükseliş gösteren dolardaki gerileme, altın fiyatlarındaki yükselişi destekledi.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

Petrol: Petrol fiyatlarındaki düşüş, temelde talep endişeleri, artan stoklar ve Biden yönetiminin acil durum rezervlerini kullanma olasılığı gibi sebeplerden etkileniyor. Özellikle merkez bankalarının faiz artırım hamleleri ve Çin’in sıfır-Covid stratejisine bağlı kalması nedeniyle resesyon oluşacağı ve tüketim kaybı yaşanacağı endişeleri var. 

 • Üstelik Powell, geçtiğimiz gün, enflasyonla mücadelede kararlı olduğunu belirtirken, Avrupa Merkez Bankası’nın da bölgede kötüleşen bir enerji krizinin ortasında resesyona girme riskine rağmen faiz artışı sağladığını söyledi.
 • Öte yandan, geçtiğimiz gün açıklanan veriler, ham petrol stoklarında da büyük bir artış olduğunu gösterdi. Aynı zamanda, benzin talebi göstergesi 2020 sezonluk seviyelerinin altına düştü.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

75 Baz Puan Neredeyse Kesin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı