Bültenler

75 Baz Puan Geldi.

June 16, 2022 • 6 dakika okuma süresi
75 Baz Puan Geldi.

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • FED dün gerçekleştirdiği toplantısında 75 baz puan faiz artırdı.
 • Açıklanan rakam resmi beklentilerin üzerinde olsa da, borsalar 75’lik bir artırımı fiyatladıkları için yatırımcılar açısından “beklenen gerçekleşti” diyebiliriz.
 • Faiz artırımını takiben Powell’ın “enflasyon savaşçısı” rolüne girerek yaptığı açıklamalar ile borsalar yükselişe geçti.

FED toplantısında öne çıkan noktalardan bazıları: 

 • 2022 sonunda enflasyonun 5,2% ve 2023 sonunda 2,6%’ya düşmesini bekliyorlar.
 • FED yetkilileri faiz oranlarını 2024’te indirmeye başlayacaklarını öngörüyorlar.
 • FED’in Temmuz toplantısında 75 baz puanlık bir artış daha yapma olasılığı 93,4%’e yükseldi.
 • Eylül ayındaki toplantısında 50 baz puanlık artış yapma olasılığı ise 55%’e yükseldi.
 • Powell: Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın enflasyon üzerinde ek baskı oluşturduğundan bahsetti.
 • Çin’deki Covid-19 kaynaklı karantinaların tedarik zinciri krizini daha kötü bir noktaya çekebileceğini belirtti.
 • 75 baz puanlık artırımların çok yaygınlaşmasının beklenmemesi gerektiğini ama bir sonraki toplantıda (Temmuz) 50 veya 75 baz puanlık bir artış olabileceğini söyledi.
 • Faiz artırımlarının boyutunun belirleyicisi olarak önümüzdeki ekonomik verileri (enflasyon, perakende vb.) gösterdi.
 • Yüksek enflasyonun sebeplerinin ise FED’in kontrolü dışındaki nedenler olduğunun giderek daha net anlaşılır bir hâle geldiğini söyledi.
75 Baz Puan Geldi.

💎 Değerli Madenler

Altın, iki sebepten ötürü geçtiğimiz gün son 3 ayın en hızlı yükselişini yaptı. Bu sebeplerden ilki FED’in faiz artırımı yapmış olmasına rağmen Powell’ın “yüksek faiz artışının bir seri olmayacağını” vurgulaması oldu. İkincisi ise altın üzerinde bir süredir baskı yapan dolar ve tahvil getirilerinin değer kaybetmesi oldu.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, FED’in 75 baz puanlık faiz artırım kararının ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve petrol talebini düşüreceği endişelerinin etkisiyle bir miktar düşüş gösterdi. Öte yandan, geçtiğimiz gün ABD Enerji Enformasyon İdaresinin açıkladığı veriler de ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 2 milyon varilin üstünde arttığını gösterdi ki beklenti 1 milyon 200 bin varil azalması yönündeydi. Bu veri, petrol talebinin düşük seyrettiği algısını vererek petrol fiyatındaki yukarı yönlü hareketleri kısıtladı.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

75 Baz Puan Geldi.

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

75 Baz Puan Geldi.

Intel (INTC)

 • Intel hisseleri, çip üreticisinin Arc A380 grafik çipini Çin’de kullanıma sunduğunu açıklamasıyla çarşamba günü yükseldi. Kaynak

 • Intel, yaptığı açıklamada, “Intel Arc A-serisi 3 grafikleri, yeni nesil iş yüklerine hazır, bu pazar segmentindeki en eksiksiz teknoloji özellikleriyle ana akım oyunculara ve yaratıcılara yeni nesil teknolojileri getiriyor ” dedi.

 • Intel’in yeni çipi, bilgisayar üreticileri Acer, ASUS, Gigabyte, GUNNIR, HP ve MSI’ın masaüstlerinde satışa sunulacak ve çip, Intel’in Xe Yüksek Performanslı Grafik mikro mimarisine dayalı ilk “tam özellikli” masaüstü kartları olacak. Intel, yeni çipin “bu ay” Çin’de ve diğer bölgelerde de daha sonra satışa sunulacağını ekledi.
75 Baz Puan Geldi.

Qualcomm (QCOM)

 • 2018’de Avrupa Komisyonu, Qualcomm’un 2011’den 2016’ya kadar iPhone’larda ve iPad’lerde yalnızca temel bant çiplerini kullanması için Apple’a milyarlarca dolar ödemesinin gücün kötüye kullanılması olduğunu söylemişti.

 • Ancak mahkeme, dosyayı iptal etti ve Qualcomm’un savunma hakkını etkileyen “bir takım usulsüzlüklerin” olduğunu söyledi. Açıklamada,”Qualcomm’un savunma haklarına gereken saygının gösterilmemesiyle ilgili olarak, Genel Mahkeme, Komisyonun dava dosyasını bir araya getirirken bir takım usulsüzlükler yaptığına karar verdi.” Kaynak

 • Mahkeme ayrıca, “AB’nin Qualcomm’un Apple’a rakiplerine geçiş teşvikini azaltmak için yaptığı ödemelerin doğru olmadığını, çünkü ilgili dönemde “Apple’ın, gereksinimlerinin çoğu için Qualcomm’un LTE çip setlerinden başka teknik bir alternatifi yoktu.” ifadelerinde bulundu. Haberin ardından, geçtiğimiz gün Qualcom hisseleri 0,59% yükselişle kapattı.
75 Baz Puan Geldi.

General Motors (GM)

 • General Motors, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Detroit banliyösündeki teknoloji merkezine, sınırlı miktarlarda üretilecek olan marka için yeni bir elektrikli araç olan Cadillac Celestiq’i inşa etmek için 81 milyon dolar yatırım yaptığını söyledi. Kaynak

 • Karar, General Motors’un ilk kez Michigan’daki devasa teknoloji kampüsünde ticari satışlar için bir araç inşa edeceğini gösteriyor.

 • General Motors’un önümüzdeki ay 200.000 dolar veya daha fazlaya mal olması beklenen arabayı resmi olarak tanıtması planlanıyor.
75 Baz Puan Geldi.

Spotify (SPOT)

 • Spotify CEO’su Daniel Ek, Çarşamba günü çalışanlara gönderdiği bir e-postada, Spotify’ın işe alımları 25% oranında yavaşlattığını söyledi. Kaynak 

 • Bu, çoğu pandeminin ilk aşamalarında önemli ölçüde büyüyen teknoloji şirketlerinin, ekonomik belirsizlik ortaya çıktıkça personel artışını azalttığına dair en son sinyallerden biri.

 • Spotify sözcüsü Adam Grossberg, şirketin yatırımcı gününde CFO Paul Vogel’in yorumlarına dikkat çekerek, “Küresel ekonomiye ilişkin artan belirsizliğin açıkça farkındayız. Ve henüz işimiz üzerinde herhangi bir önemli etki görmesek de, durumu yakından takip ediyor ve yakın vadede çalışan sayımızın büyümesini değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 • Çalışanlara gönderilen e-postada Spotify’ın “işe alım artışını 25% azaltılacağı” söylense de sözcü, şirketin hala işe almaya ve büyümeye devam edeceğini, sadece bu hızı yavaşlatıp ve önümüzdeki birkaç çeyrekte mutlak yeni işe alım seviyesi konusunda biraz daha ihtiyatlı olacaklarını belirtti. 

75 Baz Puan Geldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı