Temettü Bültenleri

7 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

August 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
7 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

IBM (IBM)

Bu hafta temettü veren şirketler oldukça popüler. Fakat biz listeye teknoloji sektörünün öncü isimlerinden International Business Machines (IBM) ile başlamak istedik. Yıllık 4,60% temettü verimine sahip IBM, bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren dünya çapında bir teknoloji şirketi. Şirketin faaliyetleri arasında; bulut ve bilişsel yazılım, küresel iş hizmetleri, küresel teknoloji hizmetleri bulunuyor. Merkezi New York’ta bulunan şirketin yaklaşık 375 bin çalışanı var.

7 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Starbucks (SBUX)

Güne kahvesiz başlayamayanlar için müthiş haber: Bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında kahvenin dev ismi Starbucks (SBUX) da var. Yıllık 2,11% temettü verimine sahip olan Starbucks; özel kahve üretimi, pazarlaması ve perakende satışı alanında faaliyet gösteren bir şirket. Ayrıca şirket tarafından işletilen ve lisanslı mağazaların dışındaki müşterilere paketlenmiş kahve, çay ve içime hazır içeceklerin satışını da yapıyor.

7 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Visa (V)

Yıllık 0,75% temettü verimine sahip Visa (V), dijital ödeme hizmetlerinin sağlanması alanında faaliyet gösteren bir şirket. Şirket; tüketiciler, tüccarlar, finansal kurumlar, işletmeler, stratejik ortaklar ve devlet kurumları arasında dijital ödemeleri kolaylaştırıyor. Küresel alanda banka kartı, kredi kartı, ön ödemeli ürünler, ticari ödeme çözümleri ve global ATM hizmetleri sunuyor.

7 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Apple (AAPL)

Bu hafta listemizi teknolojiyle açtık, teknolojiyle kapatıyoruz. Teknoloji devi Apple (AAPL) da bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında yer alıyor. Yıllık 0,53% temettü verimine sahip olan şirket; akıllı telefonların, kişisel bilgisayarların, tabletlerin, giyilebilir cihazların ve aksesuarların ve diğer ilgili hizmetlerin tasarımı, üretimi ve satışı ile uğraşıyor. Apple’ın gelir kazandığı 5 alt ürün segmentine şöyle bir bakacak olursak: Akıllı telefonlar (iPhone), bilgisayarlar (Mac), tabletler (iPad), giyilebilir eşyalar, aksesuarlar ve ev ürünleri (Apple Watch, Homepod, Apple TV vb.), App Store ve Abonelik Servisleri 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

7 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

7 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı