Temettü Şirketleri

6 Şubat Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

February 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
6 Şubat Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Levi Strauss (LEVI) – 7 Şubat

Listemizin ilk sırasında yıllık 2,71% temettü verimiyle tekstil sektörünün dev ismi Levi Strauss (LEVI) yer alıyor. Levi Strauss; giyim ürünlerinin tasarımı, pazarlaması ve satışı alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin en popüler ürünleri arasında; kot pantolon, şort, etek, ceket, ayakkabı ve aksesuarlar yer alıyor. 

6 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

IBM (IBM) – 9 Şubat

Sektörünün dev isimlerinden biri olan International Business Machines (IBM), yıllık 4,90% temettü verimiyle listemizde yer alıyor. International Business Machines, bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren dünya çapındaki bir teknoloji şirketidir. Şirketin faaliyetleri arasında; bulut ve bilişsel yazılım, küresel iş hizmetleri, küresel teknoloji hizmetleri bulunuyor.

6 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Starbucks (SBUX) – 9 Şubat

Yıllık 2,07% temettü verimiyle Starbucks (SBUX) şirketi de listemizde yer alan bir diğer büyük isim. Starbucks; özel kahve üretimi, pazarlaması ve perakende satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Ayrıca şirket, lisanslı mağazaların dışındaki müşterilere paketlenmiş kahve, çay ve içime hazır içeceklerin satışını da yapar. 

6 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Apple (AAPL) – 10 Şubat

Listemizin son sırasında ise yıllık 0,61% temettü verimiyle Apple (AAPL) yer alıyor. Apple;  akıllı telefonların, kişisel bilgisayarların, tabletlerin, giyilebilir cihazların ve aksesuarların tasarım ve satışı alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin en bilinen ürünleri arasında; iPhone telefonları, Mac bilgisayarları, iPad tabletleri, AirPods, Apple TV, Apple Watch, Beats ürünleri ve iCloud yer alıyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

6 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

6 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı