Temettü Bültenleri

6 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

May 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
6 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Ford Motor (F)

Bu haftanın temettü listemizin ilk sırasında otomotiv sektörünün en önemli oyuncularından Ford Motor (F) yer alıyor. Yıllık 4,83% temettü verimine sahip Ford Motor; otomobil üretimi, dağıtımı ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket, aynı zamanda Ford Credit segmentiyle araçlarla ilgili finansman ve kiralama hizmeti de sunuyor. Merkezi Michigan’da bulunan şirketin yaklaşık 186 bin çalışanı bulunuyor.

6 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Apple (AAPL)

Bu haftaki bültenimize popüler “Big Tech” şirketi Apple (AAPL) ile devam edelim o zaman. Yıllık 0,55% temettü verimi olan Apple; akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve giyilebilir teknolojik aksesuar modellerindeki yeniliklerle adından söz ettiriyor. Teknoloji devi; kitaplara, müziklere, oyunlara, podcastlere ve daha pek çok içeriğe erişim imkânı veren App Store hizmeti de sunuyor. 

6 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

International Business Machines (IBM)

Haftanın temettü hisselerinden bir diğeri ise bilişim teknolojisi alanında ön plana çıkan International Business Machines (IBM). 170’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin yıllık 4,03% temettü verimi bulunuyor. Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi isimlerinden biri olan şirket; bilgisayar donanımı, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE alanındaki hizmetleriyle dikkat çekiyor.

6 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Pfizer (PFE)

Sağlık sektörünün devi Pfizer (PFE)’ın yıllık 6,04% temettü verimi bulunuyor. Pfizer, araştırmaya dayalı küresel bir biyofarmasötik şirketi. Biyofarmasötik ürünlerin dünya çapında keşfi, geliştirilmesi, üretimi, pazarlaması, satışı ve dağıtımı ile ilgileniyor. Firma, en korkulan hastalıklara meydan okuyan sağlık, korunma, tedavi ve tedavileri ilerletmek için gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda çalışıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

6 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

6 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı