Temettü Şirketleri

6 Mart Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

March 6, 2023 • 4 dakika okuma süresi
6 Mart Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

HP (HPQ) – 7 Mart

Listemizin ilk sırasında bir teknoloji devi yer alıyor: HP (HPQ). Yıllık 3,67% temettü verimine sahip HP; kişisel bilgi işlem, görüntüleme ve ilgili teknolojiler üreten bir şirkettir. Şirketin ürün segmentinde; mobil cihazlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, monitörler, işlemciler ve ticari tabletler yer alıyor. Şirket, ayrıca son kullanıcıya yönelik yazılım, destek ve hizmet de sunar.

6 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Home Depot (HD) – 8 Mart

Perakende devi Home Depot (HD), yıllık 2,80% temettü verimiyle listemize dahil oluyor. Home Depot (HD) yapı malzemeleri ve dekorasyon ürünlerinin satışını yapan bir perakende şirketidir. ABD, Kanada ve Meksika’da faaliyet gösteren şirketin ürünleri arasında; yapı malzemeleri, dekorasyon ürünleri, çim ve bahçe ürünleri yer alıyor. Şirket aynı zamanda kurulum hizmeti ve araç/ekipman kiralama hizmeti de veriyor.

6 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

eBay (EBAY) – 9 Mart

Yıllık 2,17% temettü verimiyle listemize dahil olan bir diğer isim de ABD’li e-ticaret devi eBay (EBAY)! Şirket; Amerika Birleşik Devletleri merkezli, açık artırma usulü online satış faaliyetleri gerçekleştiren internet sitesine sahip bir kuruluştur. Şirket, 1995 yılında Kaliforniya eyaletinin San Jose şehrinde kuruldu. Kısa sürede ürün ve hizmetleri milyonlara ulaşan şirket, günümüzde 32 ülkede faaliyet gösteriyor. AuctionWeb adıyla ortaya çıkan kuruluş sonrasında kendisini geliştirerek eBay adı ile satış işlemlerini devam ettirdi.

6 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Icahn Enterprises (IEP) – 10 Mart

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasındaki isim, yıllık 14,84% temettü verimi ile dikkat çeken Icahn Enterprises (IEP). Oldukça yüksek bir temettü verimliliği bulunan şirket; enerji, otomotiv, gıda paketleme, emlak ve ilaç gibi pek çok sektörde hizmet veriyor. Şirket, enerji segmentinde amonyum nitrat gibi azotlu gübreler üretir ve pazarlar. Emlak alanında ofis ve endüstriyel mülklerin kiralanmasıyla ilgilenir. İlaç sektöründe ise farmasötik ürünlerin satışını gerçekleştirir. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

6 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

6 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı