Temettü Bültenleri

6 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

November 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
6 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Apple (AAPL)

Bu haftaki bültenimize popüler “Big Tech” şirketi Apple (AAPL) ile başlayalım o zaman. Yıllık 0,54% temettü verimi olan Apple; akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve giyilebilir teknolojik aksesuar modellerindeki yeniliklerle adından söz ettiriyor. Teknoloji devi; kitaplara, müziklere, oyunlara, podcastlere ve daha pek çok içeriğe erişim imkânı veren App Store hizmeti de sunuyor. 

6 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Pfizer (PFE)

Bu haftanın dikkat çeken temettü hisselerinin arasında Covid-19 döneminde adından sıkça söz ettiren Pfizer (PFE) yer alıyor. Yıllık 5,25% temettü verimi olan şirket, geliştirdiği ürünlerle çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli bir rol üstleniyor. Geniş ve çeşitlendirilmiş global ürün portföyüyle hizmet veren şirketin dünya çapında 42 ayrı üretim tesisi mevcut. 

6 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Starbucks (SBUX)

80’den fazla ülkede 36 bine yakın mağazasıyla dünyanın en çok bilinen kahve zinciri Starbucks (SBUX) bu hafta temettü dağıtan şirketler arasında. İçecek devi, yatırımcılarına yıllık 2,22% temettü verimi sunuyor. Starbucks’ın iş modelinde toplam gelirin çoğunluğunu şirket tarafından işletilen mağazalardaki satışlar ve lisans gelirleri oluşturuyor. Öte yandan ABD ve Kanada’da içecek alışverişlerinin 41%’i mobil Starbucks Card ile yapılırken bu durum şirketin, yaklaşık 1,2 milyar dolar müşteri fonu bulundurmasını sağlıyor.

6 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Visa (V)

Yıllık 0,85% temettü verimine sahip Visa (V), dijital ödeme hizmetlerinin sağlanması alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket; tüketiciler, tüccarlar, finansal kurumlar, işletmeler, stratejik ortaklar ve devlet kurumları arasında dijital ödemeleri kolaylaştırıyor. Küresel alanda banka kartı, kredi kartı, ön ödemeli ürünler, ticari ödeme çözümleri ve global ATM hizmetleri sunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

6 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

6 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı