Temettü Bültenleri

5 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Şubat 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
5 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Starbucks (SBUX)

80’den fazla ülkede 36 bine yakın mağazasıyla dünyanın en çok bilinen kahve zinciri Starbucks (SBUX) bu hafta temettü dağıtan şirketler arasında. İçecek devi, yatırımcılarına yıllık 2,45% temettü verimi sunuyor. Starbucks’ın iş modelinde toplam gelirin çoğunluğunu şirket tarafından işletilen mağazalardaki satışlar ve lisans gelirleri oluşturuyor. 

5 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Apple (AAPL)

Bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında “Muhteşem Yedili”nin üyesi Apple (AAPL) da yer alıyor. Yılda 0,52% temettü verimi olan Apple; akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve giyilebilir teknolojik aksesuar modellerindeki yeniliklerle adından söz ettiriyor. Teknoloji devi; kitaplara, müziklere, oyunlara, podcastlere ve daha pek çok içeriğe erişim imkânı veren App Store hizmeti de sunuyor. 

5 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

IBM (IBM)

Haftanın temettü hisselerinden bir diğeri ise bilişim teknolojisi alanında ön plana çıkan IBM (IBM). 170’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin yıllık 3,57% temettü verimi bulunuyor. Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi isimlerinden olan şirket; bilgisayar donanımı, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE alanındaki hizmetleriyle dikkat çekiyor. 

5 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Intel (INTC)

Haftanın temettü hisselerinin son sırasında teknoloji sektörünün devleri arasındaki Intel (INTC) bulunuyor. Yıllık 1,17% temettü verimi olan şirket, önde gelen bilgisayar sistemi üreticileri için mikroişlemciler sağlıyor. Intel; anakart seti, ethernet kartı, entegre devreler ve grafik işlemci birimleri de üretiyor. Ayrıca şirket, sürücüsüz araç geliştirme birimi Mobileye (MBLY) gibi farklı segmentleriyle geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

5 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti