BIST Şirket Haberleri

5 Sektör İhracatta Rekora İmza Attı!

March 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
5 Sektör İhracatta Rekora İmza Attı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı, yılın ilk 2 ayında 2022’nin aynı dönemine kıyasla 1,5% artarak 38 milyar 7 milyon 600 bin dolara yükseldi.

Türkiye’nin sanayi ihracatı ise bu dönemde 3% azalarak 27 milyar 184 milyon 46 bin dolara geriledi. Sanayi sektörünün Türkiye’nin toplam ihracatı içerisindeki payı 81,2% oldu.

Geçen ay Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde üretim ve ekonomik aktivitelerdeki aksamalara karşın sanayi bünyesindeki 5 sektör, tüm zamanların en yüksek ocak-şubat ihracatını gerçekleştirdi.

Deri ve deri mamulleri, otomotiv endüstrisi, elektrik ve elektronik, mücevher, iklimlendirme sanayi tüm zamanların en yüksek ocak-şubat ihracatını yapan sektörler oldu.

Deri ve deri mamulleri 350 milyon 762 bin dolar, otomotiv endüstrisi 5 milyar 347 milyon dolar, elektrik ve elektronik sektörü 2 milyar 486 milyon dolar, mücevher sektörü 940 milyon 248 bin dolar, iklimlendirme sanayi 1 milyar 87 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek 2 aylık ihracatını gerçekleştirdi.

Bu yılın 2 ayında 2022’nin aynı dönemine göre deri mamulleri 13,1%, otomotiv endüstrisi 12,2%, elektrik ve elektronik 15,5%, mücevher sektörü 10,7% ve iklimlendirme sanayi 9,4% ihracat artışı kaydetti.

5 Sektör İhracatta Rekora İmza Attı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Türkiye İhracatçılar Meclisi