Temettü Bültenleri

5 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

June 5, 2023 • 4 dakika okuma süresi
5 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Halliburton (HAL) 

Halliburton (HAL) dünyanın en büyük ikinci petrol sahası hizmetleri veren şirketidir. Bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında olan HAL, 2,02%’lik yıllık kâr payı verimine sahip. 1920’li yıllarda temelleri petrol ve gaz üretimine dayanan Halliburton, günümüzde kapsamlı bir mühendislik şirketine evrilmiştir. Halliburton, 1998 yılında Dresser şirketinin satın alımıyla birlikte fosil enerji üretim operasyonlarında bir diğer dev Schlumberger ile rekabet etmektedir. 

5 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Automatic Data Processing (ADP) 

Küçük ölçekli işletmelerden devasa şirketlere uzanan bir müşteri portföyüne sahip Automatic Data Processing (ADP), bordro ve insan sermayesi yönetimi alanında veri çözümler sunmaktadır. 2,31%’lik yıllık temettü verimine sahip ADP’nin, ABD’de 920 binden fazla müşterisi bulunuyor. Şirket, kurumsal müşterilerine insan kaynakları, sigorta ve emeklilik çözümleri sunarken, daha hızlı büyüyen PEO segmentinde küçük ve orta ölçekli işletmelere veri çözümleri sağlıyor.

5 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Fidelity National Information Services (FIS)

Finansal yatırım şirketi Fidelity’nin ödeme sistemleri sunan birimi Fidelity National Information Services (FIS), bankalara temel ödeme operasyonlarında destek sağlıyor. Ancak zamanla hizmetlerini genişleten FIS, 2015 yılında Sungard şirketini, 2019 yılında da Worldpay şirketini satın alarak, ABD ve İngiltere’de banka harici işletmelere de ödeme çözümleri sunmaya başladı. Fidelity’nin yıllık 3,76% temettü verimi bulunuyor. Ayrıca şirketin gelirlerinin dörtte birini ABD dışı operasyonlar oluşturuyor.

5 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Kimberly Clark (KMB)

Kimberly Clark (KMB), 3,47% yıllık temettü verimiyle bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında listemizde yerini alıyor. KMB, satışlarının yarısından fazlasını oluşturan kişisel bakım ürünleri ve kağıt havlu mendiller ile lider bir kişisel hijyen şirketi konumunda. Şirketin bünyesinde Huggies, Kotex, Depend gibi bilindik markalar bulundururken, gelirinin yarısından fazlasını ABD pazarı, yaklaşık 10%’unu ise Avrupa satışları oluşturuyor.

5 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

5 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı