Borsa Haberleri

4 Milyar Dolarlık Yatırım: Salesforce, Londra’da Veri Merkezi Açacak

June 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
4 Milyar Dolarlık Yatırım: Salesforce, Londra’da Veri Merkezi Açacak

Kurumsal teknoloji devi Salesforce (CRM), 4 milyar dolarlık bir yatırımının bir parçası olarak Londra’da bir yapay zeka merkezi açacağını açıkladı.

ABD’li yazılım devi yaptığı açıklamada, Londra’daki Blue Fin binasında 300’den fazla kişiyi ağırlayabilecek 40 bin metrekarelik bir tesis açacağını duyurdu. Şirket bu tesisin teknoloji şirketleri, yapay zekâ uzmanları, Salesforce ortakları ve müşterileri arasında sektör işbirliğini teşvik etmek ve yapay zekâ eğitimi ve beceri kazandırma programlarını kolaylaştırmak için kullanılacağını söyledi.

Salesforce, yapay zekâ merkezinin Birleşik Krallık’ta yapay zekâ ile ilgili 500 bin istihdam yaratılmasında da rol oynamasını beklediğini söyledi. Tesis, 18 Haziran’da 100’den fazla geliştiricinin eğitileceği ücretsiz bir etkinlikle resmi olarak açılacak.

Salesforce, küresel çapta ilk olması planlanan merkezin Birleşik Krallık ve İrlanda’daki işlerini destekleyeceğini söyledi. Merkez, şirketin Birleşik Krallık ve İrlanda CEO’su Zahra Bahrololoumi tarafından yönetilecek.

Yapay zekâ merkezinin açılışını duyurmanın yanı sıra Salesforce, girişim sermayesi kolu Salesforce Ventures aracılığıyla Birleşik Krallık’taki startup’lara 200 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını da açıkladı. Bunlar arasında tedarik teklifi yazma platformu AutoGen AI ve yapay zekâ destekli bir metinden sese ve ses oluşturucu olan Eleven Labs yer alıyor.

4 Milyar Dolarlık Yatırım: Salesforce, Londra’da Veri Merkezi Açacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC