Temettü Bültenleri

4 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

4 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler
Google News Icon Takip Et

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Home Depot (HD)

Perakende devi Home Depot (HD), yıllık 2,34% temettü verimiyle listemize ilk sıradan dahil oluyor. Home Depot (HD) yapı malzemeleri ve dekorasyon ürünlerinin satışını yapan bir perakende şirketidir. ABD, Kanada ve Meksika’da faaliyet gösteren şirketin ürünleri arasında; yapı malzemeleri, dekorasyon ürünleri, çim ve bahçe ürünleri yer alıyor. Şirket aynı zamanda kurulum hizmeti ve araç/ekipman kiralama hizmeti de veriyor.

4 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Occidental Petroleum (OXY)

Yıllık 1,43% temettü verimine sahip Occidental Petroleum (OXY), ham petrol ve doğal gazın araştırılması, geliştirilmesi ve üretimi ile uğraşıyor. Şirket pazardaki birçok rakibi gibi ham petrolün büyük uluslararası petrol ihracat boru hatları ile taşınması, işlenmesi ve satılmasıyla uğraşırken, aynı zamanda sıvılaştırılmış doğal gazın sıvılaştırılması ve nakliyesi ile ilgileniyor. 1920’de kurulan ve 20 binden fazla çalışanı olan şirketin merkezi Houston, Amerika’da bulunuyor.

4 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

FedEx (FDX)

Bu haftaki listemizde dünya çapında transfer, kargo ve lojistik hizmeti sunan FedEx (FDX) var. Yıllık 2,04% temettü verimi olan şirket, FedEx Express segmentinde küçük paket kara teslimatı ve yük taşımacılığı hizmeti veriyor. FedEx Ground operasyonlarında ise konutlara ve işletmelere teslimat gerçekleştiriyor. Son olarak şirket, FedEx Freight segmentinde navlun sevkiyatı alanında faaliyet gösteriyor. 

4 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

eBay (EBAY)

Yıllık 2,25% temettü verimiyle listemize dahil olan bir diğer isim de ABD’li e-ticaret devi eBay (EBAY)! Şirket; Amerika Birleşik Devletleri merkezli, açık artırma usulü online satış faaliyetleri gerçekleştiren internet sitesine sahip bir kuruluştur. Şirket, 1995 yılında Kaliforniya eyaletinin San Jose şehrinde kuruldu. Kısa sürede ürün ve hizmetleri milyonlara ulaşan şirket, günümüzde 32 ülkede faaliyet gösteriyor. AuctionWeb adıyla ortaya çıkan kuruluş sonrasında kendisini geliştirerek eBay adı ile satış işlemlerini devam ettirdi.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

4 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı