BIST Şirket Haberleri

4 Hisse Bedelsiz Sermaye Artırım Kararı Aldı!

March 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
4 Hisse Bedelsiz Sermaye Artırım Kararı Aldı!

Borsa İstanbul’da işlem gören 4 hisse bedelsiz sermaye artırım kararı aldığını açıkladı. Şirketler sermaye artırımla ilgili detayları ise Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yatırımcılarına duyurdu. 

İşte bedelsiz sermaye artırım kararı alan şirketler:

Anatolia (ANGEN), şirket sermayesini 110 milyon TL’den 100% oranında bedelsiz olarak 110 milyon TL artışla 220 milyon TL’ye yükseltecek. Buna göre portföyünde 100 adet (lot) ANGEN hissesi bulunan yatırımcının sermaye artırım sonucunda 200 lot hissesi olacak.

E-Data Teknoloji (EDATA), şirket sermayesini 45 milyon TL’den 200% oranında bedelsiz olarak 90 milyon TL artışla 135 milyon TL’ye yükseltecek. Buna göre portföyünde 100 adet (lot) EDATA hissesi bulunan yatırımcının sermaye artırım sonucunda 300 lot hissesi olacak.

Mia Teknoloji (MIATK),
şirket sermayesini 38 milyon TL’den 1.200% oranında bedelsiz olarak 456 milyon TL artışla 494 milyon TL’ye yükseltecek. Buna göre portföyünde 100 adet (lot) MIATK hissesi bulunan yatırımcının sermaye artırım sonucunda 1300 lot hissesi olacak.

Mavi Giyim (MAVI), şirket sermayesini 99,3 milyon TL’den 100% oranında bedelsiz olarak 99,3 milyon TL artışla 198,6 milyon TL’ye yükseltecek. Buna göre portföyünde 100 adet (lot) MAVI hissesi bulunan yatırımcının sermaye artırım sonucunda 200 lot hissesi olacak.

📈 Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketin kendi iç kaynaklarını kullanarak yapmış oldukları ve ortaklarından herhangi bir bedel istemeden hisse senedi dağıttıkları bir sermaye artırımıdır.

Şirketlerin sermaye artırımına gittiklerinde bedelsiz sermaye yolunu seçmelerinin başlıca sebepleri şunlardır:

  • Hisse senedinin likiditesini yükseltmek
  • Hisse senedinin değerini yükseltmek
  • Vergi avantajlarından yararlanmak
  • Enflasyondan korunmak

📒 Bedelsiz Sermaye Artırımına Nasıl Katılabilirim?

Sermaye artırımı için SPK’ya başvuran şirketler, onaylanma sürecinden sonra bölünme tarihlerini belirler. Bu aşamada bölünmeden önce elinde hisse senedi bulunan herkes bedelsiz sermaye artırımına katılmaya hak kazanır.

Midas yatırım hesabı bulunan yatırımcıların bölünme günü herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Hak kazanılan lotlar otomatik olarak hesaplara yansıtılır ve hisse düzeltilmiş fiyattan işlem görmeye devam eder.

4 Hisse Bedelsiz Sermaye Artırım Kararı Aldı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı