Temettü Bültenleri

4 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Eylül 4, 2023 • 4 dakika okuma süresi
4 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

FedEx (FDX)

Yine dopdolu ve birbirinden önemli şirketlerin temettü dağıttığı bir haftayla daha karşı karşıyayız. Hazırsan FedEx (FDX) ile başlayalım. Yıllık 1,93% temettü verimine sahip FedEx; ulaşım, e-ticaret ve ticari hizmetler sağlayan bir holding şirketi. FedEx, ağırlıklı olarak paket ve kargo teslimatı için yerel ve uluslararası nakliye hizmetleriyle tanınıyor. UPS ile dünyanın en büyük birkaç kargo şirketinden biri olan FedEx, dünya genelinde 220’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

4 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

UnitedHealth (UNH)

Listemizin ikinci sırasında ise sigorta sektörünün önemli isimlerinden UnitedHealth (UNH) yer alıyor. Yıllık 1,58% temettü verimine sahip şirket; sağlık sigortası, yazılım ve veri danışmanlığı alanında faaliyet gösteriyor. Şirket; UnitedHealthcare, OptumHealth, OptumInsight ve OptumRx isimleriyle üç farklı segmentte hizmet veriyor. 1977 yılında kurulan şirketin merkezi Minnesota’da bulunuyor.

4 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Occidental Petroleum (OXY)

Listemizin üçüncü sırasında, ismi özellikle Warren Buffet’ın hisse alımlarıyla sıklıkla anılan Occidental Petroleum (OXY) yer alıyor. Yıllık 1,12% temettü verimine sahip şirket, ham petrol ve doğal gazın araştırılması, geliştirilmesi ve üretimi alanında faaliyet gösteriyor. Şirket pazardaki birçok rakibi gibi ham petrolün büyük uluslararası petrol ihracat boru hatları ile taşınması, işlenmesi ve satılmasıyla uğraşırken aynı zamanda doğal gazın sıvılaştırılması ve sıvılaştırılmış doğal gazın nakliyesiyle ilgileniyor. 1920’de kurulan ve 20 binden fazla çalışanı olan şirketin merkezi Houston, Amerika’da bulunuyor.

4 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Waste Management (WM)

Geldik listemizin son sırasına yani Waste Management (WM)’a! Yıllık 1,78% temettü verimine sahip Waste Management, atık yönetimi çevre hizmetlerinin sağlanmasıyla uğraşan bir holding şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirket, halka açık en büyük 500 ABD şirketinin yer aldığı S&P 500 listesinde 124. sırada yer alıyor. 1987’de kurulan ve 48 binden fazla çalışanı olan şirketin merkezi Houston, Amerika’da bulunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

4 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti