4 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Aralık 4, 2023 • 4 dakika okuma süresi
4 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Nvidia (NVDA)

Bu haftanın temettü listesine özel bir isimle başlamak istedik. Son zamanlarda yapay zekâ alanındaki gelişmelerle adından sıklıkla söz ettiren Nvidia (NVDA) listemize ilk sıradan giriş yapıyor. Nvidia, bilgisayar grafik işlemci ve multimedya yazılımların tasarım ve üretim alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Yıllık 0,03% temettü verimine sahip şirket aynı zamanda oyuncular için GeForce, tasarımcılar için Quadro ve bulut tabanlı bilgi işlem kullanıcıları için GRID markalarıyla hizmet vermektedir. 

4 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Walmart (WMT)

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin arasında, yıllık 1,48% temettü verimine sahip perakende devi Walmart (WMT) da yer alıyor. Şirket, dünya çapında perakende ve toptan satış alanında faaliyet gösteriyor. Şirket; süpermarket, hipermarket, depo ve indirim mağazaları işletiyor. Aynı zamanda yalnızca üyelere özel web sitesi üzerinden e-ticaret faaliyeti de gösteriyor. Merkezi Arkansas’ta bulunan şirketin yaklaşık 2 milyon 300 çalışanı var.

4 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

FedEx (FDX)

Yıllık 1,91% temettü verimine sahip FedEx (FDX) de bu haftaki listemizde yer alan bir başka isim. Şirket; ulaşım, e-ticaret ve ticari hizmetler sağlayan bir holding şirketi. FedEx, ağırlıklı olarak paket ve kargo teslimatı için yerel ve uluslararası nakliye hizmetleriyle tanınıyor. UPS ile dünyanın en büyük birkaç kargo şirketinden biri olan FedEx, dünya genelinde 220’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

4 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Walt Disney (DIS)

Listemizin son sırasında da yıllık temettü verimi 0,65% olan Walt Disney (DIS) yer alıyor. Şirket; medya ağları, tema parkları, yayın stüdyoları, kablolu yayın yapan televizyon ağları, radyo istasyonları alanında faaliyet göstermektedir. Şirket daha çok tema parklarıyla bilinse de son yıllarda Disney Pictures, Pixar, Marvel, Lucasfilm ve Touchstone markalarıyla dağıtım yaptığı film ve dizi içerikleriyle oldukça gündemde. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 203 bin çalışanı bulunmaktadır.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

4 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı