Temettü Bültenleri

31 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

July 31, 2023 • 4 dakika okuma süresi
31 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Unilever (UL)

Bu haftanın temettü listesinin ilk sırasında popüler tüketim ürünlerinin ana şirketi Unilever (UL) yer alıyor. Yıllık 3,50% temettü verimine sahip şirket, tüketiciye yönelik ürün satışı ve üretimi alanında faaliyet gösteriyor. Şirket; güzellik ve kişisel bakım, yiyecek ve içecek ürünleri segmentinde faaliyet gösteriyor. Güzellik ve kişisel bakım segmentinde; cilt bakımı, saç bakımı ve deodorant ürünleri yer alıyor. Yiyecek ve içecek segmentinde; dondurma, sos ve çay gibi ürünler bulunuyor. 

31 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

MPLX (MPLX)

Bu hafta listemizde enerji sektörünün farklı yüzlerinden biri var: MPLX (MPLX). Yıllık 8,74% gibi yüksek bir temettü verimine sahip şirket, enerji altyapısı ve lojistik alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin iş tanımı içerisinde; ham petrol, asfalt, rafine petrol ürünleri, su ve doğal gaz toplama, dağıtma ve pazarlama yer alıyor. 

31 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Norfolk Southern (NSC)

Yolculuk denildiğinde trenle yolculuk etmenin bambaşka bir tadı olduğunu düşünen insanların sayısı hayli fazla. Şarkılara, filmlere ve hatta kitaplara bile bambaşka bir duygu ekler tren yolculuğu. Bu haftaki listemizde de demiryolu sektörünün önemli isimlerinden biri olan Norfolk Southern (NSC) yer alıyor. Yıllık 2,28% temettü verimine sahip şirket, demiryolu taşımacılığı alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin faaliyetleri arasında; tel hat veya boru hattı ve fiber optik projeleri, erişim mülkiyeti, özel geçişlerin yönetimi ve doğal kaynak yönetimi de yer alır. 

31 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

FirstEnergy (FE)

Listemizin son sırasında ise enerji sektörü alanında faaliyet gösteren bir başka şirket, yani FirstEnergy (FE) yer alıyor. Yıllık 3,97% temettü verimine sahip şirket, iştirakleri aracılığıyla elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımını yapıyor. Şirket aynı zamanda enerji yönetimi ve enerjiye yönelik diğer hizmetler alanında da faaliyet gösteriyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

31 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

31 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı