Temettü Şirketleri

30 Ocak Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Şirketler

30 Ocak Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Şirketler
Google News Icon Takip Et

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Hasbro (HAS) – 31 Ocak 

Listemizin ilk sırasında yıllık 4,78% temettü verimi ile Hasbro (HAS) yer alıyor. Hasbro, oyuncak ve oyun gibi eğlence ürünleri üreten ve satışını yapan bir şirket. Şirketin en popüler ürünleri arasında; Monopoly, Play-Doh hamurları, Transformers ve Power Rangers oyuncakları yer alıyor. 1923 yılında kurulan şirketin toplam 6 bin 700 çalışanı var.

30 Ocak Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Şirketler

Green Plains Partners (GPP) – 2 Şubat

Listemizin en yüksek temettü verimine sahip şirketi ise yıllık 13,33% temettü verimiyle Green Plains Partners (GPP)! Şirket; etanol ve yakıt depolama tankları, terminal ve nakliye hizmeti sağlar. 2015’te kurulan şirketin merkezi Nebraska eyaletinde bulunuyor. 

30 Ocak Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Şirketler

NextEra Energy (NEP) – 3 Şubat

Yıllık 4,46% temettü verimiyle enerji sektörünün devi NextEra Energy (NEP); elektrik enerjisi ve enerji altyapısı sağlayan kamu hizmeti şirketidir. Şirket rüzgar ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerjilere yatırım yaptığı gibi doğal gaz üretimi ve boru hattı altyapısının geliştirilmesine de katkı sunuyor. NextEra, piyasa değerine göre en büyük elektrik şirketi olarak gösteriliyor.

30 Ocak Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Şirketler

Papa John’s (PZZA) – 3 Şubat

Listemizin son sırasında ise yıllık 1,87% temettü verimi olan Papa John’s (PZZA) yer alıyor. Papa John’s yurt içi ve uluslararası alanlarda pizza servis restoranı işleten bir şirkettir. Şirket 1984 yılında John H. Schnatter tarafından kurulmuştur ve merkezi Louisville, Kentucky’de bulunuyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

30 Ocak Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Şirketler

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı