Borsa Yorumları

30 Milyar Dolarlık AI Trendini Yakalayabilecek 4 Siber Güvenlik Hissesi

Temmuz 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
30 Milyar Dolarlık AI Trendini Yakalayabilecek 4 Siber Güvenlik Hissesi

Morgan Stanley, yapay zekânın büyük ölçüde etkileyeceği bir alan olan siber güvenlik sektöründe bu trendden en kazançlı çıkacak dört hisse belirledi. 

Yatırım bankasına göre yapay zekânın 30 milyar dolarlık bir piyasa oluşturacağı siber güvenlik sektörünün öne çıkan isimleri Palo Alto Networks (PANW), Microsoft (MSFT), Fortinet (FTNT) ve Crowdstrike (CRWD). 

Uluslararası Bilgi Sistemi Güvenliği Sertifikasyon Konsorsiyumu’na göre, siber güvenlikte yapay zekâ ve otomasyona duyulan ihtiyaç, artan küresel tehditler ve sektördeki belirgin işgücü açığı nedeniyle arttı.

🥷 Buna karşılık Morgan Stanley, fidye yazılımı saldırılarının yıllık 30%’un üzerinde arttığını ve ChatGPT’nin kullanıma sunulmasından bu yana e-posta kimlik avı kampanyalarının önemli ölçüde arttığını belirtiyor. 

ISC’ye göre bu eğilim, yaklaşık 3,4 milyon kişilik bir siber güvenlik işgücü açığı olabileceğini gösteriyor.

🤖 Hamza Fodderwala öncülüğündeki Morgan Stanley analistleri, “Üretken yapay zekânın kötü amaçlı yazılımları her zamankinden daha hızlı oluşturmak ve mutasyona uğratmak için kullanılmasıyla birlikte, bunun aşırı yük altındaki güvenlik kuruluşlarının otomasyona yatırım yapma ihtiyacını önemli ölçüde artırdığını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Bankaya göre üretken yapay zekâ, veri raporlama ve uyarıları özetleme gibi rutin görevleri otomatikleştirerek üretkenliği artırmaya yardımcı oluyor ve siber güvenlik analistlerini daha kritik güvenlik sorunlarına odaklanmaları için özgürleştiriyor. 

✍️ Ancak analistler, bunun otomasyona tam bir geçişe yol açmayacağı konusunda da uyarıyor ve eninde sonunda son kararı insanların vereceğini söylüyor:

Henüz erken olsa da, bu alanda en kazançlı çıkacak şirketlerin birden fazla tehdit vektöründe büyük, benzersiz veri setlerine sahip olanlar olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçeveye göre MSFT ve PANW, ardından FTNT ve CRWD öne çıkıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC