Temettü Bültenleri

30 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

October 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
30 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Ford Motor (F)

Bu haftanın temettü listemizin ilk sırasında otomotiv sektörünün en önemli oyuncularından Ford Motor (F) yer alıyor. Yıllık 6,02% temettü verimine sahip Ford (F); otomobil üretimi, dağıtımı ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket, aynı zamanda Ford Credit segmentiyle araçlarla ilgili finansman ve kiralama hizmeti de sunuyor. Merkezi Michigan’da bulunan şirketin yaklaşık 186 bin çalışanı bulunuyor.

30 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Texas Instruments (TXN) 

Amerika’da söz konusu temettü olduğunda istikrarlı bir şekilde yatırımcılarına kâr payı dağıtan şirketlerin başında gelen Texas Instruments (TXN), bu haftanın popüler temettü hissesi olarak listedeki yerini aldı. Yıllık 3,63% temettü verimine sahip şirket, 2000’den beri temettüsünü artırıyor ve yüksek temettü verimliliği ile yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. 

30 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Conagra Brands (CAG)

Paketli ve dondurulmuş yiyecek sektöründe faaliyet gösteren ABD merkezli Conagra Brands (CAG) bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında ve yıllık 5,15%’lik bir temettü verimine sahip. Bünyesinde bulundurduğu çeşitli markalarla süper marketlerin dondurucu reyonlarında önemli bir paya sahip olan gıda şirketi, gelirlerinin çoğunu ABD’deki perakende kanalları oluşturuyor.

30 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

CMS Energy (CMS)

Listemizin son sırasında da bir enerji şirketi var: CMS Energy (CMS). Yıllık 3,59% temettü verimine sahip şirket, elektrik ve doğal gaz tedariği alanında faaliyet gösteriyor. Şirket aynı zamanda yenilenebilir enerji üretiminin geliştirilmesi ve işletilmesi ve bağımsız enerji üretiminin pazarlanması da dahil olmak üzere yerli bağımsız enerji üretimi de yapıyor. 1987 yılında kurulan şirketin merkezi ise Jackson, Michigan’da yer alıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

30 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

30 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı