Temettü Bültenleri

3 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

July 3, 2023 • 4 dakika okuma süresi
3 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Cisco Systems (CSCO)

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında bilişim sektörünün önemli isimlerinden Cisco (CSCO) yer alıyor. Yıllık temettü verimi 3,02% olan Cisco (CSCO), bilişim ve ağ teknolojileri alanında faaliyet gösteren dünya çapında bir şirket. Şirketin faaliyetleri arasında; optik ağlar, yeni nesil güvenlik duvarları, kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenlik ve ağ yönetimi arayüzleri bulunuyor. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 80 bin çalışanı var. 

3 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Mastercard (MA)

Bu hafta temettü ödemesi yapacak tanıdık bir isim de var: Mastercard (MA). Yıllık temettü verimi 0,58% olan Mastercard (MA); ABD ve uluslararası alanda ödeme sistemi teknolojileri üreten bir şirket. Tüketiciler, finansal kurumlar, hükümetler ve işletmeler için kredi, borç, ödeme programlarının geliştirilmesi ve uygulanması için ödeme çözümleri sunuyor. 

3 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

AT&T (T)

Bu hafta temettü şirketleri listemizde iki telekomünikasyon şirketi var. Bunlardan biri AT&T (T). Yıllık 6,96% gibi dikkat çekici bir temettü verimine sahip olan AT&T (T), telekomünikasyon medya ve teknoloji hizmeti sağlayan bir holding şirketi. Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri ve ABD’deki en büyük sabit telefon hizmeti sağlayıcısı. Şirketin kurucusu ise hepimizin yakından tanıdığı, telefonun mucidi Alexander Graham Bell

3 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Verizon (VZ)

Bu hafta listede yer alan bir diğer telekomünikasyon şirketi Verizon (VZ). Yıllık 7,02% gibi bir temettü verimine sahip olan Verizon (VZ); tüketicilere, işletmelere ve devlet kurumlarına iletişim, teknoloji ve eğlence ürünleri sağlayan dünya çapında bir şirket. Şirketin faaliyetleri arasında; tüketicilere faturalı ve ön ödemeli iletişim hizmeti, dizüstü bilgisayar ve tabletlerde internet erişimi, kablosuz iletişim ekipmanları, güvenlik hizmeti bulunuyor. Ayrıca internet, video ve ses hizmetleri de dahil olmak üzere konutlara özel bağlantı çözümleri sunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

3 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

3 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı