Temettü Bültenleri

3 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

June 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
3 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri! 

Booking (BKNG)

Bu hafta popüler temettü hisseleri listemize Booking (BKNG) ile başlayalım. Yıllık 0,93% temettü verimine sahip şirket; dünya çapında online seyahat ve restoran rezervasyon hizmeti veriyor. Şirketin en bilinen markası, online konaklama rezervasyon hizmeti veren Booking.com’dur. Şirket aynı zamanda; online araç kiralama, uçak ve gemi yolculukları da dahil olmak üzere seyahat rezervasyon hizmeti de verir.

3 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

General Motors (GM)

Yıllık 1,07% temettü verimine sahip General Motors (GM) ile bu haftaki listemize devam edelim. GM, otomobil, kamyon ve otomobil parçalarının tasarımı, üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Aynı zamanda General Motors Financial Company aracılığıyla, otomotiv finansman hizmeti de sağlıyor. Şirket; Chevrolet, Cadillac, Baojun, Buick, GMC, Holden, Jiefang, Wuling, Maven ve OnStar markaları altında araç satışı gerçekleştiriyor. 

3 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

PepsiCo (PEP)

Günlük hayattan da iyi bildiğimiz bir şirket de bu haftanın popüler temettü listesinde: PepsiCo (PEP)! Yıllık 3,13% temettü verimine sahip şirket, temettüsünü düzenli ödüyor, artırıyor ve yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. 500’den fazla marka ile gıda ve içecek satışı gerçekleştiren şirketin en önemli ürünleri arasında Pepsi, Lays ve Quaker yer alıyor. 

3 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Kraft Heinz (KHC)

Listemizin son sırasında gıda sektörünün dev isimlerinden biri olan Kraft Heinz (KHC) yer alıyor. Yıllık 4,52% temettü verimi olan şirket, dondurulmuş gıda ve hazır yemek alanındaki ürün çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Şirketin ürünleri arasında; çeşniler, soslar, içecekler ve süt ürünleri de var. Kraft Heinz, ürünlerini farklı dağıtım kanalları üzerinden satışa çıkarıyor. Bu doğrultuda kendi organizasyonlarının yanı sıra distribütörler aracılığıyla da satış yapıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

3 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

3 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı