Temettü Bültenleri

29 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

January 29, 2024 • 4 dakika okuma süresi
29 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Texas Instruments (TXN)

Amerika’da söz konusu temettü olduğunda istikrarlı bir şekilde yatırımcılarına kâr payı dağıtan şirketlerin başında gelen Texas Instruments (TXN) bu haftanın ilk popüler temettü hissesi olarak listedeki yerini aldı. Yıllık 3,17% temettü verimine sahip şirket, yarı iletkenlerin tasarımı ve üretimi alanında faaliyet gösteriyor. Şirket, 2000’den beri temettüsünü artırıyor ve yüksek temettü verimliliği ile yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. 

29 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Enterprise Products Partners (EPD)

Bu haftanın öne çıkan temettü isimleri arasında yer alan Enterprise Products Partners (EPD); doğal gaz, LNG, ham petrol ve petrokimya üreticilerine ve tüketicilerine enerji hizmeti sağlıyor. En büyük halka açık ortaklıklardan biri olan şirket, yıllık 7,56% temettü verimine sahip. Doğal gaz toplama, işleme ve taşıma aşamalarının her birinde faaliyet gösteren şirketin farklı eyaletlerde 19 doğal gaz tesisi bulunuyor.

29 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Costco Wholesale (COST)

Listemize perakende sektörünün dev isimlerinden Costco (COST) ile devam ediyoruz. Yıllık 0,59% temettü verimine sahip Costco, yan kuruluşlarıyla birlikte ABD, Porto Riko, Kanada, Birleşik Krallık, Meksika, Japonya, Kore, Avustralya, İspanya, Fransa, İzlanda, Çin ve Tayvan’da üyelik depolarının işletilmesinde faaliyet göstermektedir. Çeşitli mal kategorilerinde markalı ve özel etiketli ürünler sunar. Ayrıca şirket; eczaneler, optikler, yemek alanları, işitme cihazı merkezleri, lastik takma merkezleri ve benzin istasyonları işletmektedir. 

29 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Kinder Morgan (KMI)

Kinder Morgan (KMI), 133 bin kilometrelik boru hattına ve 140 depolama terminaline sahip bir diğer enerji şirketi. Fosil enerji şirketi, doğal gaz ve petrolün üretiminden işlenip dağıtılmasına kadar tüm süreçleri üstlenen bir operasyon türüne sahip. Yıllık 6,48% temettü verimiyle temettü yatırımcılarının ilgisini çeken Kinder Morgan’ın nakit akışının çoğunu enerji depolama ve taşıma anlaşmaları oluşturuyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

29 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

29 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı