Temettü Bültenleri

29 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Mayıs 29, 2023 • 4 dakika okuma süresi
29 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Union Pacific (UNP)

Nebraska merkezli ABD’li demiryolu şirketi Union Pacific (UNP), bu hafta yatırımcılarına temettü dağıtan şirketler arasında. Union Pacific’in yıllık 2,69%’luk temettü verimi bulunuyor. ABD’deki batı yakasının demir yollarının üçte ikisine sahip şirket, kömür, endüstri ürünleri, konteyner, gıda ve kimyasal ürünler taşıyarak yıllık ortalama 22 milyar dolarlık gelir elde ediyor. UNP aynı zamanda, Meksikalı demiryolu şirketi Ferromex’in de dörtte birine sahip ve gelirinin 10%’unu Ferromex operasyonları oluşturuyor.

29 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

eBay (EBAY)

Yıllık yaklaşık 90 milyar dolara yakın alışveriş hacmi ile dünyanın en büyük altıncı e-ticaret platformu olan eBay (EBAY), yıllık 2,29% temettü verimi ile öne çıkıyor. Şirket gelirlerinin çoğunu e-ticaret platformu içindeki listeleme, reklam ve ödeme operasyonlarından elde ediyor. Yaklaşık 150 milyon alıcıya ev sahipliği yapan eBay, 20 milyon satıcı ile 190’dan fazla ülkede boy gösteriyor. ABD, İngiltere, Almanya ve Avustralya şirketin en çok satış yaptığı bölgeler olarak sıralanabilir.

29 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Kellogg’s (K)

1906 yılında kurulan köklü paketli gıda şirketi Kellogg’s (K), 21 farklı ülkedeki üretim ağıyla, 180’den fazla ülkede satış yapıyor. Hepimizin aslında süpermarketlerde aşina olduğu krakerler, kurabiyeler, mısır gevrekleri ve daha birçok paketli gıdanın üreticisi olan Kellogg’s, yıllık 3,49% temettü verimine sahip. ABD dışı satışlar şirketin gelirlerinin 40%’ını oluştururken, Kellogg’s 2023 yılının sonu itibariyle Kuzey Amerika operasyonlarını şirketin geri kalanından ayırma kararı aldı.

29 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Home Depot (HD)

Home Depot (HD), dünyanın en büyük ev dekorasyon ve tadilat perakendecisi konumunda bulunuyor. HD, işlettiği 2300’den fazla depo tipi mağazasıyla, 30 binden fazla ürünü fiziki, 1 milyondan fazlasını ise online olarak ABD, Kanada ve Meksika’da müşterilerine sunuyor. Yıllık 2,85% temettü verimi bulunan şirket, satışlarının çoğunu mikro inşaat malzemeleri, ev-bahçe geliştirme ürünleri ve dekorasyon kategorileri üzerinde yapıyor. Son dönemdeki Company Store isimli şirketin de satın alımı ile birlikte ev tekstili ürünleri de şirketin ürün gamına eklenmiş oldu.

29 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti