Borsa Yorumları

28 Trilyon Dolarlık Fırsat: Ark Invest’in Favori Yapay Zekâ Yatırımları

28 Trilyon Dolarlık Fırsat: Ark Invest’in Favori Yapay Zekâ Yatırımları
Google News Icon Takip Et

Yapay zekâyı çevreleyen heyecan hız kesmeden ivmelenmeye devam ederken, yatırımcılar da bundan en iyi şekilde faydalanacak sektörleri belirlemeye çalışıyor. Ark Invest’ten Tasha Keeney de bu yatırımcılardan biri.

Varlık yöneticisinde yatırım analizi ve kurumsal stratejiler direktörü olan Keeney, bu çığır açıcı inovasyona atfedilebilecek hisse piyasası değerinin şu anda 15 trilyon-20 trilyon dolar iken on yılın sonunda 220 trilyon dolara çıkacağını tahmin ediyor.

Ağırlıklı olarak yenilikçi inovasyonlara odaklanan Ark Invest, Ark Autonomous Tech & Robotics ETF aracılığıyla otonom araçlar, dronelar ve robotik, enerji depolama, 3D baskı ve uzay araştırmaları gibi segmentlere yatırım yapıyor.

🚘 Otonom arabalar: 28 Trilyon Dolarlık Bir Fırsat

Otonom arabalar, Keeney’in “özellikle heyecan duyduğu” ve yapay zekâ gelişmeleriyle yakından ilşikili bir alan. 

Keeney, “Otonom arabalar bugün dünya genelinde büyük şehirlerde kullanılmaya başlandı bile. Önümüzdeki 10 yıl içinde bunun daha da artacağını düşünüyoruz. Bence bu fırsat tek başına 28 trilyon dolar değerinde olabilir çünkü çok yıkıcı olacak.” yorumunu yapıyor. 

Ark Invest’ten Cathie Wood’un da uzun süredir favori hisselerinden biri olan Tesla (TSLA) Keeney için de öne çıkan bir şirket.

Tesla’nın kendi sektöründe bir lider olduğuna inanan Keeney, “kendi kendine sürüş teknolojisindeki aşamalı ilerlemeyi” şirketin en önemli değerlerinden biri olarak vurguluyor:

Elbette henüz mükemmel değil, belirli senaryolarda hâlâ hata yapıyor. Ancak burada güvendiğimiz şey, Tesla’nın sahip olduğu veri avantajı ve bu, genel olarak yapay zekâ hamlelerinde çok önemli bir şey.

Tesla hisseleri, ABD’den sonraki en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’deki artan rekabet ve agresif fiyat indirimleri savaşından aldığı darbeler sebebiyle son 12 ayda yaklaşık 1,8% değer kaybetti.

Ark Invest’in hisse için 200 dolarlık bir hedef fiyatı olsa da Keeney bu hedefin güncellenme sürecinde olduğunu söyledi. 

Wall Street, genel olarak şu an şirkete temkinli yaklaşıyor: Factset verilerine göre, hisseyi izleyen 49 analistin 23’ü TSLA’yı “TUT”, 18’i “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”, 8’i ise “SAT” ya da “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. Analistlerin konsensüs hedef fiyatı ise 210,65 dolar seviyesinde.

🛸 Otonom dronelar: Çok Popüler Bir Konu

Keeney, otomobil üreticilerinin ötesinde, insansız hava araçlarındaki fırsatlar aracılığıyla da otonomi dalgasından faydalanmak istiyor.

Bugünlerde bu çok popüler bir konu çünkü küresel olarak çatışmaların arttığını görüyoruz.” diyen Keeney, Kratos Defense and Security Solutions (KTOS) ve AeroVironment’ı (AVAV) daha düşük maliyetli ve daha uygun fiyatlı drone platformları sayesinde radarındaki iki hisse olarak adlandırdı.

Keeney’e göre Kratos, jet motorlu drone sistemleri gibi savunma teknolojileri üretirken, AeroVironment mühimmat ve dronelar üretiyor ve gözetleme teknolojisinde “uzun süredir lider” konumunda.

Keeney, drone teknolojisinin askeri kullanım alanlarının ötesine geçebileceğini ve sektörler arasında uygulanabileceğini de vurguladı.

Örneğin süpermarket zinciri Walmart (WMT), tüketicilere gıda teslimatı yapmak için Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) tarafından desteklenen drone teslimat oyuncuları Wing ve Zipline ile ortaklıklar kurdu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC