Temettü Bültenleri

28 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

August 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
28 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

McDonald’s (MCD)

Bu hafta temettü veren şirketlerin hepsi birbirinden büyük ve popüler. Listemizin ilk sırasında ise McDonald’s (MCD) yer alıyor. Yıllık 2,14% temettü verimine sahip McDonald’s; Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası alanda fast food restoranı işleten ve franchise operasyonlarını yürüten bir şirkettir. Big Mac, McNuggets, McFlurry, Sundae ve McCafe gibi popüler ürünlere sahip olan şirket, gelirinin çoğunu marka lisans ve franchise operasyonlarından elde ediyor. 

28 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

PepsiCo (PEP)

McDonald’s ile başlayan temettü listemiz öyle kuru kuru gitmez tabii. Listemizin ikinci sırasına bu yüzden PepsiCo (PEP)’yu aldık. Yıllık 2,81% temettü verimine sahip PepsiCo (PEP); içecek, yiyecek, atıştırmalıkların üretimi, pazarlanması, dağıtımı ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin alt markaları arasında; Pepsi-Cola, Tropicana, Lay’s, Doritos, Cheetos, Fritos, Ruffles vb. birçok popüler isim bulunur. Merkezi New York’ta olan şirketin yaklaşık 291 bin çalışanı var.

28 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Home Depot (HD)

Tüketim ürünlerini geçtiysek o zaman yapı malzemeleri ve dekorasyon sektörünün en önemli isimlerinden biri olan Home Depot (HD)’a geçebiliriz. Yıllık 2,57% temettü verimine sahip Home Depot, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapı malzemeleri ve dekorasyon ürünlerinin satışını yapan bir perakende şirketidir. ABD, Kanada ve Meksika’da faaliyet gösteren şirketin ürünleri arasında; yapı malzemeleri, dekorasyon ürünleri, çim ve bahçe ürünleri yer alıyor. Şirket aynı zamanda kurulum hizmeti ve araç/ekipman kiralama hizmeti de veriyor. 

28 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

eBay (EBAY)

Listemizin son sırasında da e-ticaretin dev isimlerinden biri olan eBay (EBAY) yer alıyor. Yıllık 2,29% temettü verimine sahip eBay; açık artırma usulü online satış faaliyeti gerçekleştiren bir şirkettir. 1995’te kurulan ve kısa sürede hizmetleri milyonlara ulaşan şirket, günümüzde 32 ülkede faaliyet gösteriyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

28 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

28 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı