Temettü Bültenleri

27 Şubat Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

February 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
27 Şubat Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Amcor (AMCR) – 28 Şubat

Listemizin ilk sırasında uluslararası bir şirket var: Amcor (AMCR)! Yıllık 4,34% temettü verimine sahip Amcor; Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Afrika ve Asya Pasifik bölgelerinde ambalaj ürünleri geliştiren, üreten ve satan bir şirket. 2018 yılında kurulan şirketin merkezi ise İsviçre, Zürih’te.

27 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

McDonald’s (MCD) – 28 Şubat

Listemize popüler bir isimle devam edelim: McDonald’s! McDonald’s; Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası alanda fast food restoranı işleten ve franchise operasyonlarını yürüten bir şirket. Big Mac, McNuggets, McFlurry, Sundae ve McCafe gibi popüler ürünlere sahip olan şirket, gelirinin çoğunu marka lisans ve franchise operasyonlarından elde ediyor. Şirket yıllık 2,31% temettü verimine sahip.

27 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

PepsiCo (PEP) – 2 Mart

Listemizin bir başka popüler ismi olan PepsiCo (PEP)’nun, yıllık 2,61% temettü verimi var. PepsiCo; içecek, yiyecek, atıştırmalıkların üretimi, pazarlanması, dağıtımı ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirket. Şirketin alt markaları arasında; Pepsi-Cola, Tropicana, Lay’s, Doritos, Cheetos, Fritos, Ruffles vb. birçok popüler isim bulunuyor. Merkezi New York’ta olan şirketin yaklaşık 291 bin çalışanı var.

27 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

NIKE (NKE) – 3 Mart

Yıllık 1,15% temettü verimiyle Nike (NKE) da listemize son sıradan dahil oluyor. Nike; ayakkabı, giyim, aksesuar, ekipmanların tasarımı, geliştirilmesi, pazarlanması ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirket. Şirket aynı zamanda global marka segmentiyle, NIKE marka lisanslama hizmetlerini de takip ediyor. Yan kuruluşu olan Converse markasıyla da gündelik ayakkabı, kıyafet ve aksesuarların satışını yapıyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

27 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

27 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı