Temettü Bültenleri

27 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

May 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
27 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri! 

Home Depot (HD)

Listemizin ilk sırasında perakende devi Home Depot (HD), yıllık 2,77% temettü verimiyle yer alıyor. Home Depot (HD) yapı malzemeleri ve dekorasyon ürünlerinin satışını yapan bir perakende şirketidir. ABD, Kanada ve Meksika’da faaliyet gösteren şirketin ürünleri arasında; yapı malzemeleri, dekorasyon ürünleri, çim ve bahçe ürünleri yer alıyor. Şirket aynı zamanda kurulum hizmeti ve araç/ekipman kiralama hizmeti de veriyor.

27 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Qualcomm (QCOM)

Listemizin ikinci sırasında ise teknoloji sektörünün büyük isimlerinden Qualcomm (QCOM) yer alıyor. Yıllık 1,62% temettü verimine sahip şirket; teknoloji ve çip pazarında faaliyet gösteriyor. Şirket, alt segmentleri ile ağ oluşturma, multimedya, ses ve veri iletişimi ürünlerinde kullanıma yönelik teknolojilere dayalı entegre devreler ve sistem yazılımları da geliştiriyor. 

27 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

eBay (EBAY)

Yıllık 1,98% temettü verimiyle listemize dahil olan bir diğer isim de ABD’li e-ticaret devi eBay (EBAY)! Şirket; Amerika Birleşik Devletleri merkezli, açık artırma usulü online satış faaliyetleri gerçekleştiren internet sitesine sahip bir kuruluştur. Şirket, 1995 yılında Kaliforniya eyaletinin San Jose şehrinde kuruldu. Kısa sürede ürün ve hizmetleri milyonlara ulaşan şirket, günümüzde 32 ülkede faaliyet gösteriyor. AuctionWeb adıyla ortaya çıkan kuruluş sonrasında kendisini geliştirerek eBay adı ile satış işlemlerini devam ettirdi.

27 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Electronic Arts (EA)

Listemizin son sırasında ise daha çok oyunlarıyla bildiğimiz Electronic Arts (EA) yer alıyor. Yıllık 0,56% temettü verimine sahip şirket; oyun konsolları, PC’ler, cep telefonu ve tabletler için dünya çapında oyun geliştirme, yayınlama ve dağıtma hizmeti veriyor. Şirketin imzasının bulunduğu en popüler oyunlar; FIFA, Battlefield, The Sims, Apex Legends, Anthem, Need for Speed, Madden NFL ve Star Wars‘tur.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

27 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

27 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı