Temettü Bültenleri

27 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

March 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
27 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Deere & Company (DE) – 30 Mart

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında tarımsal üretimde kullanılan araçlarıyla ön plana çıkan Deere & Company (DE) yer alıyor. Markanın kurucusunun ismi John Deere unvanıyla da bilinen şirket, yıllık 1,29% temettü verimine sahip. Tarım makineleri üreticisinin; traktör, biçerdöver, hasat ve toprak işleme ekipmanları gibi geniş bir ürün yelpazesi var. Ayrıca şirketin çim biçme, kar ve moloz işleme, motorlu greyder ve ekskavatör gibi farklı sektörlerde kullanılan çok sayıda aracı bulunuyor. 

27 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Edison International (EIX) – 30 Mart

Enerji sektörünün dev isimlerinden biri olan Edison International (EIX) listemizde yer alan bir başka isim. Yıllık 4,31% gibi büyük bir temettü verimine sahip şirket; konut, tarım, sanayi ve kamu makamları gibi farklı segmentlerdeki 15 milyonu aşkın müşterisine elektrik sağlıyor. Bağlı ortaklıkları aracılığıyla Güney Kaliforniya’nın yaklaşık 80.000 metrekarelik alanına elektrik dağıtımı yapıyor. Yenilenebilir enerji alanında da faaliyet gösteren şirket, ticari ve endüstriyel kullanıcılara enerji çözümleri sunuyor.  

27 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Keurig Dr Pepper (KDP) – 30 Mart

Keurig Dr Pepper (KDP) isminin tanıdık gelmemesi çok doğal. Fakat şirketin en ünlü içeceklerinden Schweppes ve 7UP’ı kesinlikle duymuşsundur. Yıllık 2,29% temettü verimine sahip şirket; Amerika Birleşik Devletleri’nde ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir içecek şirketi. Şirketin ürünleri arasında; Dr Pepper, Canada Dry, Schweppes, Crush, A&W, Sunkist, 7UP, SunDrop, Squirt, Big Red, Hawaiian Punch ve RC Cola yer alıyor. 

27 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Nutrien (NTR) – 30 Mart

Listemizi tarım endüstrisinden bir şirketle açtık, benzer sektörde yer alan başka bir şirketle de sonlandıralım: Nutrien (NTR). Yıllık 2,95% temettü verimine sahip Nutrien; tarımsal ve endüstriyel ürünlerin üretimi ve dağıtımı alanında faaliyet gösteren bir bitki besin şirketi. Şirketin ürünleri arasında; bitki besin maddeleri, bitki koruma ürünleri, tohum ve ticari ürünler, azot ve fosfat gibi kimyasal ürünler yer alıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

27 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

27 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı