Temettü Bültenleri

27 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Kasım 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
27 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

McDonald’s (MCD)

Bu haftanın temettü listesine özel bir isim verebilseydik kesinlikle “Lezzet durakları” adını verebilirdik. Dilersen listemizin ilk sırasında yer alan ve dünyanın en büyük fast-food restoran zinciri olan McDonald’s (MCD) ile başlayalım. Yıllık 2,36% temettü verimine sahip şirket, 2022 yılının temettü aristokratları listesinde de yer alıyordu. Big Mac, McNuggets, McFlurry, Sundae ve McCafe gibi popüler ürünlere sahip olan şirket, gelirinin çoğunu marka lisans ve franchise operasyonlarından elde ediyor.

27 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

PepsiCo (PEP)

Listemizin bir başka popüler ismi olan PepsiCo (PEP)’nun, yıllık 2,99% temettü verimi var. PepsiCo; içecek, yiyecek, atıştırmalıkların üretimi, pazarlanması, dağıtımı ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirket. Şirketin alt markaları arasında; Pepsi-Cola, Tropicana, Lay’s, Doritos, Cheetos, Fritos, Ruffles vb. birçok popüler isim bulunuyor. Merkezi New York’ta olan şirketin yaklaşık 291 bin çalışanı var.

27 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Coca-Cola (KO)

Şimdi de bir başka popüler lezzet durağına geliyoruz, yani Coca-Cola (KO)’ya! Yıllık 3,14% temettü verimine sahip Coca-Cola, hepimizin de bildiği üzere gazlı içecekler, su, spor içecekleri, meyve suyu, süt ve bitki bazlı içecekler dahil olmak üzere alkolsüz içeceklerin üretimi, pazarlanması ve satışı alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin alt markaları arasında; Coca-Cola Zero, Diet Coke, Fanta, Sprite, Powerade, Schweppes, Minute Maid ve daha birçok popüler isim bulunuyor.

27 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Lockheed Martin (LMT)

Listemizin son sırasında bir başka lezzet durağı yok tabii, fakat yıllık 2,79% temettü verimiyle savunma sanayi sektörünün dev isimlerinden biri olan Lockheed Martin (LMT)’i listemize katmadan da duramadık. Lockheed Martin; teknoloji sistemleri ve ürünleri alanında faaliyet gösteren küresel bir havacılık ve savunma şirketidir. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

27 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti