Temettü Bültenleri

26 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

26 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler
Google News Icon Takip Et

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

McDonald’s (MCD)

Dünyanın en büyük fast-food restoran zinciri olan McDonald’s (MCD), bu haftanın popüler temettü listesinde yer alıyor. Yıllık 2,24% temettü verimine sahip şirket, 2022’nin temettü aristokratları listesinde yer almış ve borsada istikrarlı grafiği ile yatırımcıların dikkatini çekmişti. Şirket hâlâ yaklaşık 100 ülkede, 39.000’den fazla lokasyonda hizmet sunuyor.

26 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

PepsiCo (PEP)

Bir başka temettü aristokratı daha bu haftanın popüler temettü listesinde: PepsiCo (PEP)! Yıllık 2,98% temettü verimine sahip şirket, 49 yıldır temettüsünü düzenli ödüyor, artırıyor ve enflasyona rağmen istikrarlı satışlarıyla yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. 500’den fazla marka ile gıda ve içecek satışı gerçekleştiren şirketin en önemli ürünleri arasında Pepsi, Lays ve Quaker yer alıyor. 

26 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

General Motors (GM)

Yıllık 1,21% temettü verimine sahip General Motors (GM) da bu hafta listemizde yer alan bir başka dev isim. GM, otomobil, kamyon ve otomobil parçalarının tasarımı, üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Aynı zamanda General Motors Financial Company aracılığıyla, otomotiv finansman hizmeti de sağlıyor. Şirket; Chevrolet, Cadillac, Baojun, Buick, GMC, Holden, Jiefang, Wuling, Maven ve OnStar markaları altında araç satışı gerçekleştiriyor. 

26 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Qualcomm (QCOM)

Listemizin son sırasında ise teknoloji sektörünün büyük isimlerinden Qualcomm (QCOM) yer alıyor. Yıllık 2,07% temettü verimine sahip şirket; teknoloji ve çip pazarında faaliyet gösteriyor. Şirket, alt segmentleri ile ağ oluşturma, multimedya, ses ve veri iletişimi ürünlerinde kullanıma yönelik teknolojilere dayalı entegre devreler ve sistem yazılımları da geliştiriyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

26 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı