Temettü Bültenleri

26 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Haziran 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
26 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Deere & Company (DE)

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında tarımsal üretimde kullanılan araçlarıyla ön plana çıkan Deere & Company (DE) yer alıyor. Markanın kurucusunun ismi John Deere unvanıyla da bilinen şirket, yıllık 1,24% temettü verimine sahip. Tarım makineleri üreticisinin; traktör, biçerdöver, hasat ve toprak işleme ekipmanları gibi geniş bir ürün yelpazesi var. Ayrıca şirketin çim biçme, kar ve moloz işleme, motorlu greyder ve ekskavatör gibi farklı sektörlerde kullanılan çok sayıda aracı bulunuyor.

26 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Keurig Dr Pepper (KDP)

Keurig Dr Pepper (KDP) isminin tanıdık gelmemesi çok doğal. Fakat şirketin en ünlü içeceklerinden Schweppes ve 7UP’ı kesinlikle duymuşsundur. Yıllık 2,57% temettü verimine sahip şirket; Amerika Birleşik Devletleri’nde ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir içecek şirketi. Şirketin ürünleri arasında; Dr Pepper, Canada Dry, Schweppes, Crush, A&W, Sunkist, 7UP, SunDrop, Squirt, Big Red, Hawaiian Punch ve RC Cola yer alıyor. 

26 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Steel Dynamics (STLD)

Bu haftanın popüler temettü hisselerinden bir diğeri, yıllık 1,73% temettü verimi olan Steel Dynamics (STLD). 13 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip şirket, ABD’nin lider çelik üreticileri arasında yer alıyor. Steel Dynamics, geri dönüşüm faaliyetleri kapsamında hurda metalleri işleyerek yeniden kullanılabilir hale getiriyor. Ayrıca şirketin nakliye lojistiği, pazarlama ve komisyonculuk gibi hizmetleri de bulunuyor. 

26 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Mondelez (MDLZ)

Bu haftanın popüler temettü listesinin son sırasında, tüketim ürünleri alanındaki popüler isimlerden biri olan Mondelez International (MDLZ) yer alıyor. Yılda 2,11% temettü verimiyle dikkat çeken şirket; atıştırmalık yiyecek ve içecek ürünlerinin üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin en bilinen ürünleri arasında; Nabisco, Oreo Cadbury, Milka çikolataları ve Trident sakızı yer alıyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

26 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı