Temettü Bültenleri

25 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

25 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler
Google News Icon Takip Et

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Mondelez International (MDLZ)

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında, tüketim ürünleri alanındaki popüler isimlerden biri olan Mondelez International (MDLZ) yer alıyor. Yıllık 2,35% temettü verimiyle dikkat çeken şirket; atıştırmalık yiyecek ve içecek ürünlerinin üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin en bilinen ürünleri arasında; Nabisco, Oreo Cadbury, Milka çikolataları ve Trident sakızı yer alıyor.

25 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Deere & Company (DE)

Bu haftanın popüler temettü listesinde tarımsal üretimde kullanılan araçlarıyla ön plana çıkan Deere & Company (DE) de yer alıyor. Markanın kurucusunun ismi John Deere unvanıyla da bilinen şirket, yıllık 1,47% temettü verimine sahip. Tarım makineleri üreticisinin; traktör, biçerdöver, hasat ve toprak işleme ekipmanları gibi geniş bir ürün yelpazesi var. Ayrıca şirketin çim biçme, kar ve moloz işleme, motorlu greyder ve ekskavatör gibi farklı sektörlerde kullanılan çok sayıda aracı bulunuyor.

25 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Keurig Dr Pepper (KDP)

Dr Pepper, Caribou, 7up, Schweppes, Evian ve Donut House gibi onlarca gıda ve içecek markasına sahip olan Keurig Dr Pepper (KDP) da bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor. Yıllık 2,89% temettü verimine sahip olan şirketin, tüm faaliyetlerinin gıda ve içecek sektöründe yer alması özellikle resesyon döneminde yatırımcıların Keurig Dr Pepper’a daha fazla ilgi duymasına yol açtı.

25 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Edison International (EIX)

Listemizin son sırasında ise enerji sektörünün dev isimlerinden olan Edison International (EIX) var. Yıllık 4,49% temettü verimine sahip şirket; konut, tarım, sanayi ve kamu makamları gibi farklı segmentlerdeki 15 milyonu aşkın müşterisine elektrik sağlıyor. Bağlı ortaklıkları aracılığıyla Güney Kaliforniya’nın yaklaşık 80.000 metrekarelik alanına elektrik dağıtımı yapıyor. Yenilenebilir enerji alanında da faaliyet gösteren şirket, ticari ve endüstriyel kullanıcılara enerji çözümleri sunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

25 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı