Temettü Bültenleri

25 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

September 25, 2023 • 4 dakika okuma süresi
25 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

ConocoPhillips (COP)

Haftaya enerjiyle başladığımız gibi bu haftaki temettü listemize de enerji sektörünün dev isimlerinden biriyle Haftaya enerjiyle başladığımız gibi bu haftaki temettü listemize de enerji sektörünün dev isimlerinden biriyle başlayalım dedik. Listedeki ilk isim: ConocoPhillips (COP). Yıllık 1,71% temettü verimine sahip şirket; dünya çapında ham petrol, doğal gaz ve sıvılaştırılmış doğal gazın araştırılması, üretimi, taşınması ve pazarlanması alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin faaliyet gösterdiği coğrafi bölgeler ise şunlar: Alaska, Kanada, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya Pasifik. 1875 yılında kurulan şirketin merkezi ise Huoston, Teksas’ta bulunuyor.

25 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Mondelez International (MDLZ)

Listemizin ikinci sırasında tüketim ürünleri alanında popüler isimlerden biri olan Mondelez International (MDLZ) yer alıyor. Yıllık 2,41% temettü verimiyle dikkat çeken şirket, atıştırmalık yiyecek ve içecek ürünlerinin üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin en bilinen ürünleri arasında; Nabisco, Oreo Cadbury, Milka çikolataları ve Trident sakız yer alıyor.

25 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Keurig Dr Pepper (KDP)

Keurig Dr Pepper (KDP) ismini hiç duymuş muydun? Belki tanıdık gelmemiş olabilir, bu çok doğal. Fakat şirketin en ünlü içeceklerinden Schweppes ve 7UP’ı kesinlikle duymuşsundur. Yıllık 2,60% temettü verimine sahip şirket; Amerika Birleşik Devletleri’nde ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir içecek şirketi. Şirketin ürünleri arasında; Dr Pepper, Canada Dry, Schweppes, Crush, A&W, Sunkist, 7UP, SunDrop, Squirt, Big Red, Hawaiian Punch ve RC Cola yer alıyor.

25 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Edison International (EIX)

Enerji sektörünün dev isimlerinden Edison International (EIX) da bu haftaki listemizin son sırasında yer alıyor. Yıllık 4,33% temettü verimine sahip şirket; konut, tarım, sanayi ve kamu makamları gibi farklı segmentlerdeki 15 milyonu aşkın müşterisine elektrik sağlıyor. Bağlı ortaklıkları aracılığıyla Güney Kaliforniya’nın yaklaşık 80.000 metrekarelik alanına elektrik dağıtımı yapıyor. Yenilenebilir enerji alanında da faaliyet gösteren şirket, ticari ve endüstriyel kullanıcılara enerji çözümleri sunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

25 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

25 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı