Temettü Bültenleri

25 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

December 25, 2023 • 4 dakika okuma süresi
25 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Deere & Company (DE)

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında tarımsal üretimde kullanılan araçlarıyla ön plana çıkan Deere & Company (DE) yer alıyor. Markanın kurucusunun ismi John Deere unvanıyla da bilinen şirket, yılda 1,48% temettü verimine sahip. Tarım makineleri üreticisinin; traktör, biçerdöver, hasat ve toprak işleme ekipmanları gibi geniş bir ürün yelpazesi var. Ayrıca şirketin çim biçme, kar ve moloz işleme, motorlu greyder ve ekskavatör gibi farklı sektörlerde kullanılan çok sayıda aracı bulunuyor

25 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Edison International (EIX)

Haftanın temettü listesinde enerji sektörünün dev isimlerinden olan Edison International (EIX) var. Yılda 4,49% temettü verimine sahip şirket; konut, tarım, sanayi ve kamu makamları gibi farklı segmentlerdeki 15 milyonu aşkın müşterisine elektrik sağlıyor. Bağlı ortaklıkları aracılığıyla Güney Kaliforniya’nın yaklaşık 80.000 metrekarelik alanına elektrik dağıtımı yapıyor. Yenilenebilir enerji alanında da faaliyet gösteren şirket, ticari ve endüstriyel kullanıcılara enerji çözümleri sunuyor.  

25 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Nutrien (NTR)

Listemizi tarım endüstrisinden bir şirketle açtık, benzer sektörde yer alan başka bir şirketle de sonlandıralım: Nutrien (NTR). Yılda 3,71% temettü verimine sahip Nutrien; tarımsal ve endüstriyel ürünlerin üretimi ve dağıtımı alanında faaliyet gösteren bir bitki besin şirketi. Şirketin ürünleri arasında; bitki besin maddeleri, bitki koruma ürünleri, tohum ve ticari ürünler, azot ve fosfat gibi kimyasal ürünler yer alıyor. 

25 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Steel Dynamics (STLD)

Bu haftanın popüler temettü hisselerinden bir diğeri, yılda 1,40% temettü verimi olan Steel Dynamics (STLD). 13 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip şirket, ABD’nin lider çelik üreticileri arasında yer alıyor. Steel Dynamics, geri dönüşüm faaliyetleri kapsamında hurda metalleri işleyerek yeniden kullanılabilir hale getiriyor. Ayrıca şirketin nakliye lojistiği, pazarlama ve komisyonculuk gibi hizmetleri de bulunuyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

25 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

25 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı