Temettü Bültenleri

24 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

July 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
24 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Pfizer (PFE)  

Listemizin ilk sırasında özellikle adını 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde sıkça duyduğumuz Pfizer (PFE) yer alıyor. Yıllık 4,39% temettü verimine sahip Pfizer, araştırmaya dayalı küresel bir biyofarmasötik şirketidir. Biyofarmasötik ürünlerin dünya çapında keşfi, geliştirilmesi, üretimi, pazarlaması, satışı ve dağıtımı ile ilgileniyor. 

24 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Lowe’s (LOW)

Evim, evim, güzel evim… Coğrafyadan, kültürden bağımsız tüm dünya olarak evimizi hepimiz severiz. Tabii evimize iyi bakmayı, dekore etmeyi ve ilgilenmeyi de öyle. ABD’nin perakende devi Lowe’s (LOW) da evi ile ilgilenmeyi seven birçok kişinin favori şirketlerinden biri. Yıllık 1,88% temettü verimine sahip şirket, ev geliştirme ürünlerinin perakende satışı ile uğraşıyor. Şirketin sattığı ürünler arasında; bakım, onarım, tadilat, ev dekorasyonu ve mülk bakımı için ürünler bulunuyor. 

24 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Conagra Brands (CAG)

Paketli ve dondurulmuş yiyecek sektöründe faaliyet gösteren ABD merkezli Conagra Brands (CAG) bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında ve yıllık 4,21%’lik bir temettü verimine sahip. Bünyesinde bulundurduğu çeşitli markalarla süper marketlerin dondurucu reyonlarında önemli bir paya sahip olan gıda şirketi, gelirlerinin çoğunu ABD’deki perakende kanalları oluşturuyor. 

24 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Texas Instruments (TXN)

Amerikan piyasalarında hangi şirket istikrarlı bir şekilde temettü ödüyor?” diye soracak olursan, verilecek cevaplar arasında kesinlikle Texas Instruments (TXN)’ı duyabilirsin. Yıllık 2,69% temettü verimine sahip TXN, yarı iletken sektöründe faaliyet gösteriyor. Ayrıca şirket, 2000’den beri temettüsünü artırıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

24 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

24 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı