Temettü Bültenleri

24 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

April 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
24 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Ford Motor (F)

1903 yılında kurulan ve dünyanın en eski otomobil üreticilerinden biri olan Ford Motor (F), Ford ve Lincoln markaları altında operasyonlarını sürdürmeye devam ediyor. Yıllık 4,71% temettü verimiyle öne çıkan geleneksel otomobil devi ABD’deki araç pazar payının 13%’üne, Avrupa’da 6,5%’ine ve Çin’de 2,1%’ine sahip. Ford, son dönemdeki elektrikli otomobil yatırımları ve geliştirmeleri ile ön plana çıkıyor. Markanın 173 binden fazla çalışanı bulunurken, 2022 yılı toplam gelirlerinin 67%’sini ABD satışları oluşturdu. 

24 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

ConAgra Brands (CAG)

Paketli ve dondurulmuş yiyecek sektöründe faaliyet gösteren ABD merkezli ConAgra Brands (CAG) bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında ve yıllık 3,52%’lik bir temettü verimine sahip. Bünyesinde bulundurduğu çeşitli markalarla süper marketlerin dondurucu reyonlarında önemli bir paya sahip olan gıda şirketi, gelirlerinin çoğunu ABD’deki perakende kanalları oluşturuyor. 

24 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Enterprise Products Partners (EPD)

Bu hafta listemizdeki bir diğer şirket Enterprise Products Partners (EPD). Doğal gaz ve rafine petrolün hem üretim hem de dağıtımını yapan enerji şirketi EPD, yıllık 7,31% ile yüksek bir temettü verimine sahip. ABD’de 48 eyalette operasyonlarını sürdüren Enterprise Products Partners en büyük orta ölçekli enerji şirketleri arasında bulunuyor. 

24 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Kinder Morgan (KMI)

Kinder Morgan (KMI), 133 bin kilometrelik boru hattına ve 140 depolama terminaline sahip bir diğer enerji şirketi. Fosil enerji şirketi, doğal gaz ve petrolün üretiminden işlenip dağıtılmasına kadar tüm süreçleri üstlenen bir operasyon türüne sahip. Yıllık 6,39% temettü verimiyle temettü yatırımcılarının ilgisini çeken Kinder Morgan’ın nakit akışının çoğunu enerji depolama ve taşıma anlaşmaları oluşturuyor. 

24 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

24 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı