BIST Şirket Haberleri

24 Hissenin İşlem Gördüğü Pazar Değişiyor

March 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
24 Hissenin İşlem Gördüğü Pazar Değişiyor

Borsa İstanbul, payların pazarlar arası dağılımına ilişkin dönemsel değerlendirme çalışmalarını tamamladı.

3 Nisan 2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazar’da işlem görecek paylar belirlendi.

Değerlendirmeye göre 24 hissenin işlem gördüğü pazarda değişikliğe gidilecek.

24 Hissenin İşlem Gördüğü Pazar Değişiyor

Yeni Hisse Pazarı Nedir?

Şirketler, Borsa İstanbul tarafından belirlenen kriterlere bağlı olarak pazarlarda işlem görür. Pay piyasası, pazarlar arası değerlendirmelere göre değişiklik gösterir.

Yıldız Pazar (Z), borsaya ilk kotasyonda halka arz edilen kısmının piyasa değeri 300 milyon TL ve üzeri olan payların işlem gördüğü pazardır. 

Ana Pazar (N), borsaya ilk kotasyonda halk arz edilen kısmının piyasa değeri 300 milyon TL – 75 milyon TL arasında olan payların işlem gördüğü pazardır. 

Alt Pazar (T), borsaya ilk kotasyonda halka arz edilen kısmının piyasa değeri 75 milyon TL – 40 milyon TL arasında olan payların işlem gördüğü pazardır. 

Borsada Pazar Değişikliği Ne Zaman Yapılır?

Ekonomi piyasalarında yaşanan değişiklikler yatırımcıların hisse alış ve satış süreçlerini önemli ölçüde etkiler. Borsada pazar değişikliği ise dönemsel değerlendirme toplantılarının ardından ilan edilir. Buna göre Borsa İstanbul’da 3 ayda bir olacak şekilde pazar değişikliği yapılır. Pazar değişikliği yaşayan şirketlerin hisseleri tüm kamuoyuna aynı anda sunulur. Yatırım faaliyetlerinde bulunan şirketler, borsada pazar değişikliğini yakından takip ederek hisse alış ve satışlarını hayata geçirir. 

24 Hissenin İşlem Gördüğü Pazar Değişiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı