Temettü Bültenleri

23 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

October 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
23 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Dell Technologies (DELL)

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında teknoloji sektörünün dev isimlerinden biri olan Dell (DELL) yer alıyor. Yıllık 2,25% temettü verimi olan şirket; yan kuruluşları aracılığıyla bilişim teknolojileri donanımı, yazılımı ve servis çözümleri sağlıyor. Şirketin faaliyetleri arasında altyapı çözümleri, istemciler, sunucular, ağ iletişimi ve depolama bulunuyor.

23 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Lowe’s (LOW)

Evimizi yenilemeyi, güzelleştirmeyi, zevkimize göre tadilat yapmayı hangimiz sevmiyoruz ki? ABD’nin perakende devi Lowe’s (LOW) da evini yenilemeyi seven birçok kişinin favori şirketlerinden biri. Yıllık 2,31% temettü verimine sahip şirket, ev geliştirme ürünlerinin perakende satışı ile uğraşıyor. Şirketin sattığı ürünler arasında; bakım, onarım, tadilat, ev dekorasyonu ve mülk bakımı için ürünler bulunuyor. 

23 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Celanese (CE)

Pek popüler olmasa da teknoloji sektörünün güçlü isimlerinden biri olan Celanese (CE) de bu hafta temettü dağıtan bir başka şirket. Yıllık 2,43% temettü verimine sahip şirket, teknoloji ve özel mühendislik ürünleri alanında faaliyet gösteriyor. Şirket ayrıca; finans, bilgi teknolojileri, insan kaynakları ve finansman faaliyetleri de yürütüyor. 1918 yılında kurulan ve köklü bir tarihe sahip olan şirketin merkezi ise Teksas’ta bulunuyor.

23 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Energy Transfer (ET)

Doğal gaz boru hatları ve depolama tesisleriyle faaliyet gösteren Energy Transfer (ET), haftanın öne çıkan temettü hisselerinden biri. Yıllık 8,93% temettü verimine sahip olan şirketin Teksas’ta ve Oklahoma’da iki doğal gaz depolama tesisi bulunuyor. Ayrıca Energy Transfer; elektrik tesislerine, enerji santrallerine, yerel dağıtım ve diğer pazarlama şirketlerine doğal gaz satışı yapıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

23 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

23 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı