Temettü Bültenleri

22 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

January 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
22 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Pfizer (PFE)

Yıllık 5,94% temettü verimiyle sağlık sektörünün devi Pfizer (PFE) ile bu haftaki listemize başlıyoruz. Pfizer, araştırmaya dayalı küresel bir biyofarmasötik şirketi. Biyofarmasötik ürünlerin dünya çapında keşfi, geliştirilmesi, üretimi, pazarlaması, satışı ve dağıtımı ile ilgileniyor. Firma, en korkulan hastalıklara meydan okuyan sağlık, korunma, tedavi ve tedavileri ilerletmek için gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda çalışıyor. 

22 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Lowe’s (LOW)

Evimizi yenilemeyi, güzelleştirmeyi, zevkimize göre tadilat yapmayı hangimiz sevmiyoruz ki? ABD’nin perakende devi Lowe’s (LOW) da evini yenilemeyi seven birçok kişinin favori şirketlerinden biri. Yıllık 2% temettü verimine sahip şirket, ev geliştirme ürünlerinin perakende satışı ile uğraşıyor. Şirketin sattığı ürünler arasında; bakım, onarım, tadilat, ev dekorasyonu ve mülk bakımı için ürünler bulunuyor. 

22 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Clorox (CLX)

Kendi adıyla çıkardığı çamaşır suyu ile bilinen ve Glad, Brita ve Fresh Step gibi onlarca marka altında temizlik ürünleri, dezenfekte mendilleri ve hijyene dayalı çeşitli tüketim ürünleri üreten Clorox (CLX), bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor. Şirket, yıllık 3,38% temettü verimine sahip.

22 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Albertsons (ACI)

Bu haftaki listemizin son sırasında ise perakende sektöründe faaliyet gösteren Albertsons (ACI) yer alıyor. Yıllık 2,18% temettü verimine sahip şirket, gıda ve ilaç perakende mağazaları işletiyor. Mağazalarında ise market ürünleri, sağlık ve güzellik bakım ürünleri, yakıt sunuyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

22 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

22 Ocak Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı