Temettü Bültenleri

22 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

May 22, 2023 • 4 dakika okuma süresi
22 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Viatris (VTRS)

Viatris (VTRS), geniş ilaç portföyüyle dünyanın en büyük ilaç üreticisi şirketlerinden biridir. Gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere, şirketin üretimini yaptığı ilaçlar dünyanın çeşitli yerlerinde hastalarla buluşuyor. Viatris aynı zamanda, yıllık 5,14% temettü verimine sahip bir temettü hissesi. Şirketin sahip olmuş olduğu patent dışı ancak markalaştırılmış ilaçlar, çeşitli regülasyonlar karşısında daha esnek bir hareket alanı yaratıyor, böylelikle satışlar artıyor.

22 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Coterra Energy (CTRA) 

Çoğunluklu olarak petrol ve doğalgaz olmak üzere fosil enerji alanında operasyonlarını sürdüren Coterra Energy (CTRA), bağımsız bir enerji keşif ve üretim şirketidir. Şirketin yaklaşık 3 trilyon metreküplük enerji rezervi bulunuyor. CTRA bu hafta, 3,19% yıllık temettü verimiyle yatırımcılarına kâr payı dağıtan şirketler arasında. Şirket, doğalgaz satışlarının çoğunu endüstriyel üretim yapan kullanıcılarına gerçekleştiriyor.

22 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

International Paper (IP)

Bir kağıt şirketi olan International Paper (IP), 5,79% ile etkileyici yıllık temettü verimine sahip. Şirket selülöz bazlı paketleme ürünleri üretirken, bu alanda Kuzey Amerika’nın en büyük üç şirketinden biri konumunda bulunuyor. Yalnızca ABD değil, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’de de operasyonlarını sürdüren şirketin satışlarının dörtte üçünü Kuzey Amerika oluşturuyor. International Paper, son kullanıcıya ulaşan ürünler üretmenin yanında endüstriyel alanda da varlığını gösteriyor.

22 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

NextEra Energy (NEE)

NextEra Energy (NEE) bu hafta listemizdeki bir diğer enerji şirketi. NEE’nin Florida Power & Light isimli iştiraki, şirketin gelirlerinin 60%’tan fazlasını oluştururken, Florida eyaletinde 5 milyondan fazla insana enerji sağlıyor. 2,51%’lik yıllık temettü verimiyle kâr payı dağıtan NextEra, son dönemde yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarıyla beraber ABD ve Kanada’da operasyonlarını sürdürüyor. Toplam 50 gigawatt enerji üretim kapasitesi bulunan şirketin doğalgaz, nükleer enerji gibi kaynaklar dışında güneş ve rüzgar enerjisi alanlarında da üretim kabiliyeti bulunuyor.

22 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

22 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı