Altın Yorumları

2025’te Altın 3.000 Dolar, Petrol 100 Doları Görebilir – Citi

Şubat 20, 2024 • 5 dakika okuma süresi
2025’te Altın 3.000 Dolar, Petrol 100 Doları Görebilir – Citi

Citigroup, bir dizi katalizöre bağlı olarak altın ve petroldeki rallinin önümüzdeki 12 ile 18 ay içinde vites artıracağını düşünüyor.

🥇 Sarı metalle başlayalım. Citi Kuzey Amerika emtia araştırmaları başkanı Aakash Doshi, 2.020 seviyelerinde işlem gören spot altının, olası bir stagflasyon veya derin bir küresel resesyonda altın alımlarını artırması durumunda 50% yükselebileceğine inanıyor:

Altında ons başına 3.000 dolara giden en olası joker yol, mevcut ancak yavaş ilerleyen bir trendin hızla ivme kazanmasıdır: Gelişmekte olan piyasaların merkez bankaları arasında dolarsızlaşma ve bunun sonucunda ABD dolarına yönelik bir güven krizi.”

Doshi, bu durumun Fed’in altın alımlarını iki katına çıkarabileceğini ve altın talebinin en büyük itici gücü olan mücevherat tüketimine meydan okuyabileceğini belirtti.

Citi, rezervleri çeşitlendirmek ve kredi riskini azaltmak isteyen merkez bankalarının altın alımlarının son yıllarda “rekor seviyelere ulaştığını” hatırlattı. Çin ve Rusya merkez bankaları altın alımlarında başı çekerken, Hindistan, Türkiye ve Brezilya da külçe altın alımlarını artırıyor.

Dünya Altın Konseyi’nin ocak tarihli bir raporuna göre, küresel merkez bankaları bu dönemde iki yıl üst üste 1.000 tondan fazla net altın alımını sürdürdü.

2025’te Altın 3.000 Dolar, Petrol 100 Doları Görebilir - Citi

Doshi “Eğer bu tekrar çok hızlı bir şekilde ikiye katlanarak 2.000 tona çıkarsa, bunun altın için gerçekten çok yüksek bir ivmeye yol açacağını olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Altın fiyatını 3.000 dolara taşıyabilecek bir diğer katalizörün de Fed’in faiz oranlarını çok hızlı bir şekilde düşürmesi sonucunda görülebilecek derin bir resesyon olabileceğini belirten Doshi ancak bunun düşük olasılıklı bir senaryo olduğuna dikkat çekiyor. 

💡 Altın fiyatları faiz oranlarıyla ters bir ilişki içinde olma eğilimindedir. Faiz oranları düştükçe altın, düşük faiz ortamında daha zayıf getiri sağlayacak olan tahvil gibi sabit gelirli varlıklara kıyasla daha cazip hale gelir.

Öte yandan altın güvenli bir liman olarak algılanıyor ve yatırımcıların hisseler gibi daha riskli varlıklardan uzaklaştığı ekonomik belirsizlik dönemlerinde iyi performans gösterme eğiliminde.

Fed’in gösterge faiz oranı Temmuz 2023’ten bu yana 5,25% ile 5,50% aralığında seyrediyor ve bu oran dot-com balonunun patlamasının ardından 6%’ya yükseldiği Ocak 2001’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Piyasalar, Fed’in mayıs ya da haziran ayında faiz indirimine gitmesini bekliyor.

Artan enflasyon oranı, yavaşlayan ekonomik büyüme ve yükselen işsizlikle tanımlanan stagflasyon da başka bir tetikleyici olabilir ancak Doshi böyle bir senaryonun “en düşük olasılık” olduğunu söylüyor.

✍️ Bu üç potansiyel tetikleyici bir yana, Citi külçe altın için baz senaryosunun 2024’ün ikinci yarısında 2.150 dolar olduğunu ve altın fiyatının yılın ilk yarısında ortalama 2.000 doların biraz üzerinde olacağını belirtiyor. Doshi, altında 2024’ün sonuna doğru yeni bir rekora ulaşılabileceğine inanıyor. 

🤔 Peki ya Petrol?

Citi’nin raporunda vurgulanan bir diğer joker senaryo ise petrol fiyatlarının yeniden üç haneli rakamlara ulaşması.

Doshi, petrolün varil başına 100 dolara ulaşması için katalizörlerin daha yüksek jeopolitik riskler, daha derin OPEC+ üretim kesintileri ve kilit petrol üreten bölgelerden gelen arz kesintilerini içerdiğini söyledi. 

2025’te Altın 3.000 Dolar, Petrol 100 Doları Görebilir - Citi

Süregelen İsrail-Hamas savaşı petrol üretimini veya ihracatını etkilemedi; burada görülen tek önemli etki Yemen’den petrol tankerlerine ve Kızıldeniz’den geçen diğer gemilere yönelik Husi saldırıları oldu.

Citi, büyük petrol üreticisi Irak’ın çatışmadan etkilendiğini ve çatışmanın daha fazla tırmanmasının bölgedeki diğer büyük OPEC+ tedarikçilerine zarar verebileceğini belirtiyor. 

Son gelişmeler, İsrail ve Lübnan arasındaki sınırda gerilimin arttığını gösteriyor ve Gazze’deki savaşın Ortadoğu’nun başka yerlerine de sıçrayabileceği korkusunu arttırıyor.

Doshi, Irak, İran, Libya, Nijerya ve Venezuela’nın arz kesintilerine karşı savunmasız olduğunu ve ABD’nin İran ve Venezuela’ya yönelik daha sert yaptırım politikasının potansiyel olarak masada olduğunu söyledi. 

Citi analistleri, Ukrayna’nın Rus rafinerilerine insansız hava araçlarıyla saldırması durumunda Rus petrol arzı gibi diğer jeopolitik risklerin göz ardı edilemeyeceğini yazdı. 

Doshi, petrol için baz senaryolarının bu yıl için varil başına 75 dolar civarında olduğunu belirtti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti