Borsa Yorumları

2024’te Bitcoin Madencilerine Yatırım için 2 Sebep

April 16, 2024 • 5 dakika okuma süresi
2024’te Bitcoin Madencilerine Yatırım için 2 Sebep

Bitcoin madencilik hisseleri, geçen yıl adeta devasa ralliler gördü desek yalan olmaz. Ancak bu yıl bu hisselerde hafif bir durgunluk görüldü ve bu görünüm, Bitcoin’deki artışa rağmen geldi. 

Her yükselişin bir inişi olduğu gibi, her inişin de bir yükselişi olabilir. Bunu da madencilerin en yakın korelasyonda işlem gördüğü bir hayli volatil Bitcoin hareketlerinde görebiliyoruz. 

Bu aralar Bitcoin ve madenci şirketlerinde görülen hareketin en büyük sebebi de dördüncü Bitcoin yarılanmasının yaklaşıyor olması. Bu yıl 18 Nisan-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan yarılanma etkinliğinde, adından da anlaşılacağı gibi, aynı miktarda çaba için Bitcoin madencilerinin aldığı ödüller yarıya indirilecek. 

Madenciler için bu kârda bir düşüş anlamına gelse de tarihsel olarak madencilerin kârları her yarılanmadan sonraki aylarda (Bitcoin fiyatı arttıkça) yükselme eğilimi göstermiştir.

Böylesine bir görünümde madencilik hisselerinin bir dipten alım fırsatı sunduğuna dair bazı güçlü argümanlar var:

2024’te Bitcoin Madencilerine Yatırım için 2 Sebep

1. Bitcoin Yarılanması

Madenciler, Bitcoin işlemlerini işlemekten ve blokzinciri güven altına almaktan sorumludur. Karşılığında da yeni üretilen bitcoinler kazanırlar. 

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan yarılanma, aynı sayıda coin üretmek için harcadıkları elektrik maliyetleri kabaca iki katına çıkacağından, bu durum ilk başta madencilerin kârlılığına zarar verebilir. Ancak eğer geçmişin yolumuzu aydınlatmasına izin verirsek, birkaç ay sonra daha fazla kâr elde etmeye başladıklarını da görebiliriz.

Capriole Investments Bitcoin Üretim Maliyeti İndikatörü de bunu açıklıyor. Alttaki koyu yeşil çizgi tek bir bitcoin madenciliği için ortalama elektrik maliyetini tahmin ederken, ortadaki mor çizgi toplam maliyettir (elektrik artı işletme maliyetleri). Açık yeşil çizgi ise madencilerin coinlerini ne kadara sattığını gösteriyor. Yani yeşil çizgi orta çizginin ne kadar üzerindeyse, madenciler ortalama olarak o kadar fazla kâr elde eder.

Şimdi, açık yeşil ve mor çizgiler arasındaki en büyük boşluklar 2016 yarılanmasından dokuz ay sonra (ilk dikdörtgen) ve 2020 yarılanmasından altı ay sonra (ikinci dikdörtgen) başladı. Bunun nedeni çoğunlukla her yarılanmadan sonra Bitcoin fiyatının yükselmesi (ve bir süre daha yüksek kalması). 

İndikatöre göre, şu anda bir bitcoin madenciliği yapmak yaklaşık 50 bin dolara mal oluyor; bu maliyet “değişken” elektrik maliyetleri (30 bin dolar) ve “sabit” işletme maliyetlerinden (20 bin dolar) oluşuyor. 

Bu ayın ilerleyen günlerinde değişken elektrik maliyetleri kabaca ikiye katlanarak 60 bin dolara çıkacak ve toplam maliyet 80 bin dolar civarında olacak. Yani teorik olarak, eğer Bitcoin fiyatı 80 bin doların üzerine çıkabilirse (ve bir süre daha üzerinde kalabilirse), madenciler yarılanmadan sonra kârlı bir noktada olabilirler.

2. Paranız İçin İyi Bir Yer

Yarılanmanın madencilerin kârını nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek. Ancak şu anda hisseler o kadar da pahalı değil. Valkyrie Bitcoin Madencileri ETF’i (WGMI) bitcoin madenciliği yapan yaklaşık 35 şirkete yatırım yapmaktadır. Buna halka açık madencilik şirketleri ve madencilerle bir şekilde çalışan işletmeler (örneğin veri merkezi sağlayıcıları veya madencilik donanımı üreticileri) dahildir.

ABD’li yatırımcılar için Valkyrie Bitcoin Miners ETF’inde yer alan şirketler bir göz atmaya değer:

CleanSpark (CLSK) ➡️ WGMI ağırlığı 16,4%

Cipher Mining (CIPH) ➡️ WGMI ağırlığı 8,8%

Marathon Digital (MARA) ➡️ WGMI ağırlığı 8,7%

Bitfarms (BITF) ➡️ WGMI ağırlığı 5,2%

Terawulf (WULF) ➡️ WGMI ağırlığı 4,9% 

Yatırımcılar, WGMI için şirket bilançoları, defter değeri ve satışlar için genel olarak ABD hisselerine göre daha az ödeme yapıyor ve bu da onları bu ölçütlere göre nispeten ucuz hale getiriyor. Ancak nakit akışı yaratması için ödedikleri miktar açısından madencilik hisseleri görece daha pahalı tarafta yer alıyor.

🤔 Buradaki fırsat nedir?

Açık olalım. Bitcoin madencilik hisseleri, Bitcoin mevcut seviyelerinden düşerse iyi sonuç vermeyecektir. Ancak tarihsel olarak, yarılanmalar Bitcoin’in fiyatını artırmıştır. Bu yarılanmaları genellikle madenciler için bir yıl ya da daha fazla süren iyi zamanlar takip eder ve para akmaya devam eder.

Ki geçmiş yarılanmalara göre bu yılki etkinliğin ayrı bir öneme sahip olduğunu da belirtelim. Bu yıl ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun 11 adet Bitcoin ETF başvurusunu onaylaması, Bitcoin’i daha geniş bir yatırımcı denizinde konumlandırarak kripto para biriminin yarılanma döngüsünden önce rekor tazelemesine neden oldu. 

Dahası, bu gelişmeler Bitcoin’e yönelik hedef fiyatlarda da oldukça iyimserleşen bir değişime yol açtı. Örneğin Standard Chartered, “ETF girişlerinden Bitcoin fiyatına hızlı geçiş göz önüne alındığında, yıl sonu fiyat tahminini 100 bin dolardan 150 bin dolar seviyesine” taşıdı.

Hangi madencilik hisselerini tercih edeceğinize gelince, yatırımcı John C. Bogle’ın efsanevi tavsiyesini uygulayabilirsiniz: “Samanlıkta iğne aramayın. Sadece samanlığı satın alın.” 

Bazı madenciler yarılanmadan sonra diğerlerinden daha iyi performans gösterecektir, bu nedenle yatırımlarınızı yaymak mantıklıdır. Ayrıca alımlarınızı dolar maliyet ortalamasıyla yapmayı da düşünebilirsiniz: Belirli aralıklarla belirli bir miktar satın almak, fiyatların kısa vadede düşmesi durumunda avantaj elde etmenize yardımcı olabilir.

2024’te Bitcoin Madencilerine Yatırım için 2 Sebep

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize