Ekonomi ve Finans Haberleri

2024’te Altın 2.200 Doları Görecek, Gümüşü Çarpıcı Bir Artış Bekliyor – UBS

February 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
2024’te Altın 2.200 Doları Görecek, Gümüşü Çarpıcı Bir Artış Bekliyor – UBS

Geçtiğimiz yıl jeopolitik gelişmelerin etkisiyle oldukça hareketli günler geçiren altın ve gümüş, UBS’e göre 2024’te Fed’den aldığı destekle oldukça güçlü bir performansa imza atmaya hazırlanıyor. 

Altının bu yılın sonunda ons başına 2.220 dolar ulaşacağını öngören UBS analisti Joni Teves, “Altının Fed’in para politikasında gevşemeye gitmesiyle yükselmesini bekliyoruz. Buna, daha zayıf bir dolar da eşlik edebilir.” diyor. 

✍️ Altın fiyatları, faiz oranlarıyla ters bir ilişki içinde olma eğilimindedir. Faiz oranları düştükçe altın, düşük faiz ortamında daha zayıf getiri sağlayacak olan Hazine tahvili gibi alternatif yatırımlara kıyasla daha cazip hale gelir. 

Ayrıca, düşük oranlar doları zayıflatarak altını uluslararası alıcılar için daha ucuz hale getirir ve talebi artırır.

Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına paralel, faiz indirimlerinin zamanlaması ve kapsamı konusunda hâlâ çok fazla belirsizlik var.

Yine de UBS, merkez bankasının politikayı gevşeteceği yönündeki beklentilerini koruyor. Geçtiğimiz hafta Fed, ocak ayında faiz oranlarını sabit bırakmıştı.

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmanın başladığı 7 Ekim’den bu yana külçe altının güvenli liman olarak cazibesi arttı ve bu da altın fiyatlarının geçen ay ons başına 2.100 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına katkıda bulundu.

Teves, “Çok fazla makro belirsizliğin ve jeopolitik risklerin olduğu bir ortamda yatırımcıların altına yönelmeye başlayacağını düşünüyoruz.” diyor. 

🪙 “Gümüş Parlama Yolunda İlerliyor”

Altının “daha fakir kuzeni” gümüş için de beklentiler iyimser ve UBS’e göre “gerçekten parlama” yolunda ilerliyor.

Stratejist, gümüşün altın kadar yaygın bir jeopolitik ve güvenlik sığınağı olmadığını, bunun da son birkaç yılda neden altından daha düşük bir performans gösterdiğini kısmen açıkladığını söyledi. Ancak Fed gevşemeye gittiğinde bu durum gümüşün de lehine dönebilir.

Fed’in para politikasını yumuşattığı bir senaryoda, gümüşün gerçekten iyi performans gösterebileceğini düşünüyoruz. Gümüş şu an altından oldukça düşük bir performans gösteriyor. Bu yüzden arayı kapatmak için yapılacak çok şey var ve bence bu hareket oldukça çarpıcı olabilir.”

Gümüşün performansı, geniş endüstriyel uygulamaları nedeniyle genel ekonominin sağlığına yakından bağlı. Değerli metal yaygın olarak otomobil, güneş panelleri, mücevher ve elektronik üretiminde kullanılıyor. 

2024’te Altın 2.200 Doları Görecek, Gümüşü Çarpıcı Bir Artış Bekliyor - UBS

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC