Borsa Yorumları

2024 Temettü Aristokratlarının Yılı Olacak – Wolfe Research

Aralık 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
2024 Temettü Aristokratlarının Yılı Olacak – Wolfe Research

Genel olarak temettü hisseleri, tahvil piyasasındaki tarihi getirilere yakın getiriler sayesinde yatırımcıların başka yerlerde kazanç bulmasıyla bu yıl piyasanın altında performans gösterse de Wolfe Research’e göre 2024, bazı temettü hisselerinin yılı olabilir. 

Analist Chris Senyek’e göre temettü hisselerinin görünümü değişmek üzere. Fed’in bu yıl bir kez daha faiz artırıp artırmayacağı belirsiz olsa da, piyasa merkez bankasının işinin bittiğine ikna olmuş durumda. 

CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar merkez bankasının faiz oranlarının mevcut 5,25%-5,50% aralığında sabit bırakmasına 99% ihtimal veriyor. Bu da faiz oranlarının daha uzun süre yüksek seyredeceği ve ardından faiz indirimlerinin geleceği bir ortam anlamına geliyor.

🚀 Senyek bir notta, “Temettü temaları, Fed sıkılaştırma döngüsündeki son artıştan sonra genellikle iyi performans gösterdi ve Temettü Aristokratları en üst sıralardaydı.” dedi. S&P 500 Temettü Aristokratları Endeksi, en az 25 yıl üst üste temettü artıran şirketlerden oluşuyor.

Senyek, “Bunu, genellikle son faiz artışından sonra ve ilk kesinti arasında meydana gelen riskten kaçış dönemlerine/ekonomik büyümenin yavaşlamasına bağlıyoruz.” diye ekledi.

Esasen Senyek, temettü aristokratlarını şirketin en iyi temettü yatırım stratejisi olarak tanımlıyor:

Ekonomik yavaşlama veya durgunluk ortamlarında, en sevdiğimiz temettü odaklı strateji, temettü aristokratları olarak adlandırılan, temettüleri sürekli olarak artırma konusunda uzun bir geçmişe sahip şirketleri satın almaktır. Bu hisse grubu, resesyonlara girerken ve çıkarken genellikle daha iyi performans göstermiştir.

👀 Aşağıda Senyek’in beğendiği S&P 500’ün Temettü Aristokratları Endeksi’ndeki bazı isimleri inceleyebilirsin:

  • McDonald’s (MCD)
  • Walgreens Boots Alliance (WBA)
  • The Clorox (CLX)
  • Coca-Cola (KO)
  • ExxonMobil (XOM)
  • Franklin Resources (BEN)
  • Medtronic (MDT)
  • 3M (MMM)
  • İllinois Tool Works (ITW)
  • PPD Industries (PPG)

💊 Walgreens 9,5% temettü getirisi sağlasa da şirket hissesi yaklaşık 50% düşüşle kötü bir yıl geçirdi diyebiliriz. Covid aşıları ve testlerine olan talebin düşmesiyle mücadele eden eczane zinciri, bir sağlık hizmetleri sağlayıcısına geçiş yapmaya çalışıyor. 

2021 yılında, sağlık hizmeti şirketi VillageMD’nin çoğunluk sahibi oldu. O zamandan beri Walgreens, özel bir eczane olan Shields Health’i ve evde bakım sağlayıcısı CareCentrix’i de satın aldı.

🥤 Warren Buffett’ın favorileri arasında yer alan Coca-Cola ekim ayı sonunda üçüncü çeyrek bilançosunda analist tahminlerini aşan rakamlar açıkladı ve tüm yıl görünümünü de yükseltti. Hisse ocak ayından bugüne kadar 7% değer kaybetti ve 3,4% temettü verimine sahipti.

🦾 Tıbbi ekipman üreticisi Medtronic’in hisseleri bu yıl şimdiye kadar 4%’ün üzerinde bir toplam getiri sağladı. 3,4% temettü verimine sahip şirket, geçen hafta beklentilerin üzerinde gelir ve kâr açıklayarak yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC