Borsa Yorumları

2024 Halka Arzların Yılı Olacak! Hangi Fırsatlar Öne Çıkıyor?

February 7, 2024 • 7 dakika okuma süresi
2024 Halka Arzların Yılı Olacak! Hangi Fırsatlar Öne Çıkıyor?

ABD’de halka arz pazarı için oldukça durgun olarak tanımlayabileceğimiz bir 2023’ün ardından, şirketler 2024’te birbiri ardına listelenmeye hazırlanıyor. Peki, bu yatırımcılar için nasıl fırsatlar sunuyor?

Bu soruyu yanıtlamak için biraz geçmişe gitmemiz gerekiyor. Pandemi yılı 2020 ve 2021, düşük borçlanma oranlarının Rivian Automotive (RIVN), Robinhood (HOOD) ve Snowflake (SNOW) gibi girişimlere yatırımcı ilgisini artırmasıyla halka arzlar için rekor yıllar oldu. 

2024 Halka Arzların Yılı Olacak! Hangi Fırsatlar Öne Çıkıyor?

Ancak Fed’in agresif faiz artırım kampanyasının büyüme hisselerine yönelik yatırımcı talebini zayıflatmasının ardından halka arz piyasası 2022’de adeta bir krizle karşı karşıya kaldı.

Örneğin Rivian’ı ele alalım. Elektrikli kamyon üreticisi, 2021’de yatırımcıların Amazon (AMZN) ve Ford (F) gibi şirketler tarafından desteklenen girişime akın etmesiyle ilk işlem gününde hisse başına 106 doların üzerinde açıldı. O zamandan bu yana ise oldukça geriledi ve şu an 15 dolar civarında işlem görüyor.

👀 “Temkinli İyimserlik”

Ama bu örnekler halka arz piyasası için umutların tükendiği anlamına gelmiyor. Geçen yıl Arm (ARM) ve Klaviyo (KVYO) gibi çiplerden tüketici ürünlerine çeşitli sektörlerden halka arz olan şirketler yatırımcılardan karışık bir tepki aldı.

Ancak yatırımcılar, bu yılın sonlarında beklenen faiz indirimlerinin halka arzlarda pozitif bir ivmeye yol açacağını ve nihayetinde anlaşma faaliyetlerinde bir toparlanmanın önünü açacağı konusunda oldukça umutlu.

CB Insights’a göre bu yıl borsalarda 257 şirketin halka açılması bekleniyor. Bu şirketlerin yarısı 1 milyar ile 5 milyar dolar, 38%’i ise 1 milyar ile 3 milyar dolar değerlemeye sahip. Bu şirketlerin beşte üçü ise ABD’de listelenmeye hazırlanıyor. 

Linqto’nun 2024 Halka Arz Duyarlılık Anketi’ne göre, ankete katılan 2.500 yatırımcının 52%’si, bu yıl halka arz piyasasında önemli bir toparlanma bekliyor. Bu da yatırımcı görünümünde “temkinli bir iyimserlik” olduğuna işaret ediyor. 

Halka arz öncesi faaliyetleri platformu EquityZen’in araştırma müdürü Akshata Bailkeri, “Halka arz piyasası için çok daha fazla iyimserlik var. 2023 kesinlikle çok farklı bir ortamdı. Faiz oranlarının yükselmesi, makro ve jeopolitik düzeylerde yaşananlar nedeniyle, açıkçası halka açılmak isteyen çok fazla şirket yoktu. Ancak 2024’e çok daha güçlü bir başlangıç yapacağımızı düşünüyorum.” diyor.

🏆 Tüketici Markaları Liderliği

Halka arz piyasası, geçmişte Silikon Vadisi’nden çıkan ve hizmet olarak yazılım tekliflerini öne çıkaran girişim sermayesi destekli teknoloji isimleriyle doluydu. Birçok kişi, özellikle robotik ve otomasyon girişimlerinden başlayarak yapay zekâ bir tema olarak önem kazandıkça bunun devam etmesini bekliyor.

Ancak bu yılın en popüler halka arzları, hem Çinli hızlı moda devi Shein’in hem de sosyal medya platformu Reddit’in halka açılma hedeflerini açıklamasıyla tüketici şirketlerinde görülebilir. Bu şirketler, perakende yatırımcıların kolayca tanıdığı markalardan yararlanarak halka arz konusunda heyecan yaratmayı hedefliyor gibi görünüyor. 

EquityZen’den Bailkeri, “Marka ismini bilmek, insanların şirkete ve halka arza nasıl bakabilecekleri konusunda erişilebilirlik sağlıyor. Yani, bu potansiyel olarak ‘Tamam, insanlar bizi tanıyor; ne yaptığımızı, iş modelimizin ne olduğunu ve halka ne sunduğumuzu biliyorlar’ diye düşündükleri bir mercek. İnsanların her gün kullandığı tanıdık ürünler etrafında heyecan yaratmak daha kolay.” yorumunu yapıyor. 

Bu markaların bir kısmına yakından bakmaya ne dersin?

👗 Shein 

2024 Halka Arzların Yılı Olacak! Hangi Fırsatlar Öne Çıkıyor?

Çinli moda devi Shein, geçen yılın sonlarında halka açılmak için gizli bir başvuruda bulundu ve bu yıl içinde listelenmeye hazırlanıyor. Çin’in hızlı moda perakendecisine en son 66 milyar dolar değer biçilmişti ancak bu değer değişebilir.

Bailkeri, “Shein’in kendisine hangi miktarda değer biçeceğini tam olarak bilmiyoruz ancak mevcut 66 milyar dolarlık değerlemenin biraz daha üzerine çıkabileceği konuşuluyor. Buradan ilginç bir hikaye çıkabilir.” diyor. 

Elbette Shein, Çin’le olan bağları nedeniyle ABD’li kanun yapıcıların artan incelemeleriyle de karşı karşıya ve çalışma yasalarını ihlal ettiği suçlamalarıyla da karşı karşıya. Bu yüzden moda meraklılarının yanı sıra yatırımcıların da yakından izlediği bir isim. 

🗣️ Reddit

2024 Halka Arzların Yılı Olacak! Hangi Fırsatlar Öne Çıkıyor?

Bir diğer büyük halka arz da sosyal medya platformu Reddit’ten gelecek. Bu hafta Reuters, tartışma forumu platformunun üç yıldır üzerinde çalışılan bir girişim olan halka arza mart ayında start vermeyi planladığını bildirdi. 

Reddit, 2021 yılında halka arz için gizli olarak başvuruda bulunmuştu. Şirketin o zamanki değeri yaklaşık 10 milyar dolardı.

Reuters’in kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirket, halka arzda hisselerinin yaklaşık 10%’unu satacak ve halka arz yaklaştıkça bir değerleme üzerinde uzlaşacak.

Hikaye molası: 2021’in başlarında, ABD’de milyonlarca sıradan insan, düşüşte olan video oyun mağazası GameStop’un (GME) hisselerini onlarca, yüzlerce veya binlerce dolarlık artışlarla satın almaya başladı. Reddit platformundaki “wallstreetbets” adlı yatırım grubunda bir araya gelen kullanıcılar, GameStop’un yanı sıra AMC (AMC) ve Blackberry’nin (BB) de bulunduğu bir grup hisseye anlaşmalı olarak ortaklaşa yatırım yaparak bu hisselerin fiyatlarını çok yüksek oranda arttırmışlardı.

🏉 Fanatics

2024 Halka Arzların Yılı Olacak! Hangi Fırsatlar Öne Çıkıyor?

ABD Ulusal Futbol Ligi, Formula 1 ve diğerleri için lisanslı spor kıyafetlerinin arkasındaki Amerikalı üretici ve perakendeci Fanatics, halka açılma hedefini açıklayan bir başka tüketici şirketi.

Şirket geçtiğimiz günlerde, daha önce online emlak platformu Opendoor Technologies’in (OPEN) başkanı ve GoDaddy’nin (GDDY) işletme şefi olan Andrew Low Ah Kee’yi Fanatics Commerce’in CEO’su olarak göreve getirdi. 

Low Ah Kee, önceki görevlerinde şirketleri yeni pazarlara taşıdı ve yeni ortaklar getirdi. EquityZen’den Bailkeri, bu hamlenin bir şirketin halka açılmaya hazırlanmak için yönetim ekibi genişletirken yaptığı türden bir atama olduğunu belirtti.

📝 Nelere Dikkat Etmeli?

🎯 SPAC’lere dikkat: Özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) yoluyla halka arza açılan şirketler, geleneksel halka arzlara göre daha verimli olmaları ve regülatörlerden daha az baskıyla karşı karşıya kalmalarıyla biliniyor. Ancak SPAC’ler genellikle iyi yatırım seçenekleri olarak görülmüyor; 2012’den 2020’ye kadar toplamda 451 SPAC halka arzı gerçekleşti ve yatırımcılar ilk yılda 45%, üç yıllık bir dönemde ise 57%’lik kayıpla karşı karşıya kaldı. 

🎯 Satış rakamları ve kârlılık önemli: Satışları 100 milyon doların üzerinde olan şirketler halka arzlarda güçlü bir performans sergileme geçmişine sahip. Bu yüzden şirket ne kadar küçükse, riskin de o kadar yüksek olduğu unutulmamalı. Ayrıca hâlihazırda kârlı olan şirketler de halka arzlarından sonra performanslarını güçlendirme eğiliminde. Ortalamada kâr elde edemeyen şirketler halka arzlarını takip eden üç yıl içinde yatırımcısına getiri sağlayamazken, kârlı şirketler 34% getiri sundu. 

2024 Halka Arzların Yılı Olacak! Hangi Fırsatlar Öne Çıkıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize, CNBC