Borsa Yorumları

2023’te Yıldızı Parlayacak İnternet Hisseleri!

December 13, 2022 • 4 dakika okuma süresi
2023’te Yıldızı Parlayacak İnternet Hisseleri!

Ünlü teknoloji analisti Mark Mahaney’e göre, internet hisseleri açısından acı dolu bir yıl geçirmiş olmamıza rağmen, bir toparlanma ihtimaline göre pozisyon alan yatırımcılar için darbe almış bu sektörde bazı fırsatlar söz konusu.

Yükselen faiz oranları ve ekonomik büyümede bir yavaşlama gerçekleşeceğine dair endişeler sebebiyle rekor seviyelerdeki yüksek değerlemelerin dibe vurduğu bu yıl, sektör için zor bir yıl oldu. Bu tablo karşısında teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite en yüksek seviyesine kıyasla 31%’den fazla ve bu yıl bazında yaklaşık 30% oranında düştü. Ancak yine de ufukta bir geri dönüş belirebilir.

2022 boyunca sektörü dikkatle takip eden Mahaney, hem beklentilerde hem de F/K’lerde meydana gelen düşüşle birlikte yaşanan işten çıkarmalar ve benzeri tasarruf tedbirlerinin, bu hisselerin çoğunu, 2023 veya 2024’te bir toparlanma yaşandığında “hisse başına gelirlerde bir sıçrama fırsatı” yakalayacak şekilde konumlandırmış olduğunu belirtti.

Evercore ISI analisti kaleme aldığı yazıda, “2023’e yaklaştığımız bu dönemde özellikle: a) gelir modelleri resesyona makul ölçüde dayanıklı olan, b) yeni ürün döngülerine sahip olan ve c) tasarruf tedbirlerini önceden almış olan şirketlerin hisselerini özellikle tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Abone sayısındaki düşüşü paylaşan ve dijital içerik alanında artan rekabetle mücadele eden Netflix (NFLX)’in hisseleri bu yıl dehşet verici bir dönemden geçerek yaklaşık 47% değer kaybetti.

Hisse haziran ayı sonunda gördüğü en düşük seviyesinden geri dönüp, 1 Temmuz’dan bu yana 76% yükselmişti. Bank of America ve Wells Fargo gibi büyük bankalar son günlerde Netflix’in reklam destekli yayın modeli ile ilgili olumlu görüşlerine dayanarak hisse hakkındaki tavsiye notlarını yükseltti. Benzer şekilde Mahaney de şirketin daha ucuz olan reklam destekli yayın modelini, gelir artışında bir hızlanmayı tetikleyebilecek ve aynı zamanda resesyona karşı bir nebze koruma sağlayabilecek bir girişim olarak görüyor.

Yeni bir yılın arefesinde Mahaney ayrıca, cuma günkü kapanış seviyesine kıyasla neredeyse üç katı değer kazanabileceğine işaret eden bir fiyat hedefi belirlediği Uber (UBER)’i de destekliyor. Araç paylaşım devi son çeyrekte zarar bildirmiş olmasına rağmen, kısıtlamalar gevşetildiği ve tüketiciler tekrar seyahat etmeye başladığı için geleceğe dair güçlü gelir tahminleri açıkladı. Şirketin hisseleri yılın başından bu yana yaklaşık 37% değer kaybetti.

Mahaney favori internet hisseleri arasında Booking Holdings (BKNG)’in adını da saydı ve şirketin yaklaşık 1,1 trilyon dolarlık toplam erişilebilir pazar fırsatına ve “varlık ağırlıklı olmayan” iş modeline dikkat çekti. Booking hisseleri bu yıl 16% düşmüştü. Mahaney’in belirlediği 2.600 dolarlık fiyat hedefi hissenin cuma günkü kapanış fiyatına kıyasla 29% yükselebileceği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Mahaney, güçlü yönetim ekibini ve maliyet yapısına yönelik ihtiyatlı yaklaşımını göz önünde bulundurarak Booking’i, yeni yıla girerken favori seyahat hisselerinden biri olarak nitelendirmişti.

Analist, “Covid sonrasında, normalleşmenin ardından muhtemelen 2019’a göre daha yüksek bir büyüme hızı yakalayabilirler” dedi. “Bu iyi bir başarı hikayesi.” Online arkadaşlık uygulaması Bumble (BMBL) ve web yazılım şirketi Wix (WIX) gibi isimler de Mahaney’in favori hisseler listesinde yer aldı.

2023’te Yıldızı Parlayacak İnternet Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC