Borsa Haberleri

2023’e Girerken Çinli Elektrikli Araç Hisselerine Talep Azalıyor

December 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
2023’e Girerken Çinli Elektrikli Araç Hisselerine Talep Azalıyor

Çinli elektrikli araç üreticileri Nio (NIO), Li Auto (LI) ve XPeng (XPEV) yatırımcıların 2023 eğilimi konusunda nispeten temkinli kalması nedeniyle geçen haftaki cuma seansına yine negatif bölgede başladı.

● Çin elektrikli araç sektöründe satış baskısına yol açan en büyük faktörlerden biri de Pekin’in, ülkedeki sıfır toleranslı COVID politikasını tersine çevirme kararının yansımalarına ilişkin belirsizlik. Analistler ve yatırımcılar, bu COVID politikasından hızlı dönüşün Çin ekonomisi, elektrikli araç talebi ve tedarik zincirleri üzerindeki olumlu ve olumsuz yöndeki potansiyel sonuçlarını değerlendiriyor. Çin’den gelen son haberlere göre, artan COVID vakaları da ekonomik faaliyetleri azalttı.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Çin’in üç elektrikli araç hissesi arasında en yüksek “Seeking Alpha Nicel Skoru”nu alan Li Auto (LI), hem Seeking Alpha yazarlarının hem de Wall Street analistlerinin favorisi durumunda! Son altı haftalık dönemde 50%’lik bir artışla ivme bazında en hareketli olan hisse XPeng (XPEV).

● Toplam dalgalanma oranı olarak en düşük açığa satış (kısa pozisyon) yüzdesine sahip olan Nio (NIO) ise son iki yılda en güçlü gelir rakamlarına ulaştı. 

2023’e Girerken Çinli Elektrikli Araç Hisselerine Talep Azalıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha